27 років тому ухвалили Конституцію України. Спогади про ті часи тернополяни зберігають до сьогодні. Діляться, емоції того дня пам’ятатимуть завжди, пише Т1 Новини.
Ситуація в Україні різко загострилася якраз у червні 1996 року. Рада національної безпеки і Рада регіонів засуджували будь-які зволікання з прийняттям Конституції. Президент призначив референдум аж на 25 вересня того ж року та наступного дня своє слово сказала інша гілка влади. Після того, як Верховна Рада прийняла нову постанову розпочалися найважчі, майже 24 години, скликання. Із них останні 14 – без будь-якої перерви.
Зрештою за Конституцію проголосували 315 народних депутатів. Серед питань, які викликали найбільше дискусій – державні символи. Ліві категорично не погоджувалися на тризуб і синьо-жовтий стяг. Врешті депутати дійшли згоди.
Слід відзначити, що у Державному архіві Тернопільської області є чимало документів, у яких простежується конституційний процес українського державотворення. Особливу увагу приділено документам періоду українського підпілля, відзначає директор Держархіву Федір Полянський.
Зокрема, в архіві Тернопільщини є “Вісник з фронту УПА”, “Самостійність”, “Бюро інформації Української Головної Національної Ради” та інші. Федір Полянський ділиться, що під час створення сучасної Конституції України цілком — були враховані й основні рецензії державотворчих документів тих часів.
А ось Договір-Конституція Пилипа Орлика, яка є офіційно визнаною першою козацькою, українською Конституцією. У ній була «наскрізна» ідея державної незалежності народу Русі — з демократичною формою правління та убезпеченням від зазіхань з боку Московської держави на, власне, руські землі. Проте даний документ не набув чинності через те, що був написаний в умовах вигнання, каже пан Федір.
Обговорення