Чистота води є ключовим фактором, що забезпечує здорове життя сучасних людей. Однак забруднення довкілля та недостатнє очищення рідини комунальними службами роблять «воду з крана» слабо придатною для щоденного споживання. Тому важливо знати, які існують способи очищення води в побуті, як працює таке обладнання та які альтернативні методи допоможуть пити чисту воду без фільтрації — все це обговорюємо в тексті нижче.
Що поганого у «воді з крана»?
Якщо одноразово випити води з-під крана, у 99,9% випадків нічого не станеться — проблему несе постійне вживання води такої якості. В довгостроковому сенсі шкоду роблять компоненти, що мають згубний вплив на організм. Наприклад:
- Хлор — гарний окислювач, без якого не обійтися при очищенні води перед подачею на побутові потреби громадян. Він дуже ефективно вбиває віруси, бактерії, грибок, але і для людини постійне вживання хлорованої води — не надто гарна ідея.
- Природні домішки, такі як мул, водорості, іржа та пісок легко потрапляють у наші чайники. Щоб упевнитися у проблемі, спробуйте відстояти воду з гарячого й холодного кранів. Усі важкі домішки випадуть у вигляді кольорового осаду на дні ємності.
- Жорсткість, яку легко відмітити, якщо на поверхні посуду накопичується багато накипу. Також жорстка вода вимагає у 2 рази більше мийних засобів при пранні чи митті посуду. Надмірна кількість солей кальцію та магнію може викликати ревматичні проблеми чи «камені», які дуже важко виводити з організму.
- У деяких випадках аналізи знаходили й інші шкідливі компоненти, такі як залізо, важкі метали чи синтетичні хімікати. Ця категорія частіше має випадковий характер, але від випадковостей не захищений ніхто.
Способи очищення води за допомогою фільтрації
Найефективніший метод очищення питної води для побуту — це використання фільтра. Найбільше розповсюджені 3 три варіанти:
- Механічне очищення відбувається шляхом уловлювання нерозчинених речовин за допомогою своєрідного «сита». Розмір часток, які може затримати фільтр, визначається діаметром каналів у матеріалі. Цей процес широко застосовується на муніципальних станціях водоочищення при заборі води з відкритих джерел: річок, озер, водосховищ. Не може видалити хлор чи бактерії, розмір яких складає менше ніж 3 мікрони.
- Іонообмінна процедура впливає на солі магнію та кальцію в воді: при проходженні крізь такий фільтр, атоми металів заміщаються натрієм або воднем, що робить воду м’якою та комфортною для використання.
- Зворотний осмос очищає воду, «продавлюючи» її крізь зворотноосмотичну мембрану. Установка не пропускає жодні домішки — ні шкідливі, ні корисні — таким чином отримується вода дуже високого ступеня чистоти (близька до дистильованої). Для побутових потреб рекомендується обирати системи з мінералізаційними картриджами, щоб коригувати органолептичні якості води, а також зробити її максимально здоровою для споживання.
Повноцінна система водоочищення у котеджі. Фото з https://alterair.ua/ru/vodoochistka-i-vodopodgotovka/kottedzha/
Переваги застосування фільтрів
Основна перевага — це можливість швидко та якісно відсіяти різноманітні домішки, хімічні речовини та бактерії. Понад 2000 найменувань, що можуть міститися в самій воді й, у більшості випадків, не помітні неозброєному оку. Сучасні фільтри безслідно видаляють хлор, який (навіть, якщо ви купляєте бутильовану воду) попадає в дихальну систему з паром, наприклад, під час банних процедур. Суттєво знижуючи жорстокість води, можна використовувати у рази менше пральних та мийних засобів, половина яких роками уходить просто на пом’якшення води.
Побутові методи очищення води без додаткової техніки
Найпростіший варіант — це відстоювання; процес, яким користуються не одну сотню років. Для цього використовуйте скляну чи керамічну ємність: залиште воду до ранку, а потім процідіть її крізь кілька шарів марлі.
Для очищення води від бактерій та інших шкідливих домішок, використовують кип’ятіння не менше, ніж 10 хвилин. Але не можна забувати, що наявний у воді хлор та залізо нікуди не діваються, і навіть можуть утворювати ще небезпечніші сполуки.
При виморожуванні води потрібно слідкувати за часом: після 2 годин у морозильній камері з води потрібно зняти крижану кірку (вона збере домішки, які піднялись на гору). Ще через пару годин обережно злити воду, не піднімаючи найнижчий шар з осадом, який потрібно викинути.
Який метод очищення води в побуті найкращий?
Безперечно, система зворотного осмосу надасть найліпший результат — аналізи доводять повну відсутність будь-яких домішок, включаючи хлор та бактерії. Але для приготування їжі та напоїв краще використовувати системи, в яких передбачені картриджі для додаткової мінералізації питної води.
Обговорення