Кожен проєкт на шляху до успіху проходить різні етапи розвитку. Це стосується як підвищення популярності та прибутковості сайту, так і серверних ресурсів, потрібних для його функціонування в інтернет-мережі. Тож пропонуємо дізнатись, як масштабуються потреби сайту та на якому етапі знадобиться оренда сервера з параметрами, які повністю відповідають стадії розвитку проєкту.
Стадії масштабування веб-сайтів у мережі
Розвиток сайту та зростання його відвідуваності напряму корелюється з трафіком та обчислювальними ресурсами, потрібними для його обслуговування. Тому шлях успіху веб-ресурсу можно умовно розділити на етапи, пов’язані з формами розміщення, потрібними для його ефективної роботи:
- Віртуальний хостинг. Його вибирають на самому початку роботи веб-сайтів. Суть такого хостингу полягає в тому, що для клієнтського акаунту виділяється окреме місце на сервері, на якому можуть розміщуватися поруч десятки або й сотні користувачів. Такий варіант ідеально підходить на початковій стадії, адже на сайт припадає невелике навантаження, для якого повністю вистачає тієї частини ресурсів сервера, що виділена для нього. За необхідності з часом можна перейти на дорожчий та потужніший тариф.
- Врітуальний сервер (VPS). Його варто розглядати, якщо на сайт суттєво збільшується навантаження та потрібно набагато більше ресурсів. VPS у цьому випадку може стати оптимальним рішенням, адже він являє собою окремий віртуальний сервер. До того ж на VPS є можливість встановлення власного програмного забезпечення — на хостингу ж ви користуєтеся тільки тими програмами, які надає провайдер. Причому ціна оренди вища всього на декілька доларів. Тому багато користувачів починають одразу з VPS.
- Окремий виділений сервер. Якщо масштабування проєкту продовжується та виходить на якісно новий етап, то йому потрібно ще більше ресурсів. Віртуального серверу в цьому випадку буде замало, тому варто розглянути використання потужного фізичного сервера.
- Розподілені системи. На наступних стадіях проєкти стають масштабними та отримують колосальні навантаження. Повноцінне функціонування вже можливе тільки у разі розподілення навантажень між кількома серверами.
В кожному з цих випадків основним фактором, що впливає на вибір типу хостингу, є рівень навантаження.
Чому навантаження є ключовим параметром для підбору хостингу
Розвиток та ріст популярності веб-проєкту зумовлює неминуче збільшення навантаження. Відповідно, потрібне пропорційне нарощування ресурсів сервера, щоб користувачі могли швидко отримувати доступ до сайту. Під ресурсами сервера мається на увазі рівень швидкодії процесора, а також обсяги дискового простору та оперативної пам’яті.
В цілому рівень навантаження залежить від багатьох факторів, зокрема кількості відвідувачів та їхніх дій. Має значення також те, скільки ресурсів необхідно для обробки одного запиту відвідувача.
Це можна пояснити на кількох прикладах. Для веб-проєктів, що направлені на обробку відеофайлів, потрібно найбільше ресурсів. Якщо сайт призначений для виконання складних операцій з великими обсягами даних, але не навантажений важкими медіафайлами, то обсяг ресурсів може бути меншим. Найменше ресурсів знадобиться для простих інформаційних платформ, які віддають статичні файли.
Таким чином, рівень навантаження на веб-сайт випливає зі способів його технічної реалізації та активності відвідувачів, і це є ключовими параметрами для вибору типу хостингу.
Правильно підібраний тип хостингу впливає на швидкість завантаження сайту та здатність сервера обробляти всі запити від клієнтів. Простіше кажучи, якщо ресурсів хостингу буде не вистачати, сторінки будуть вантажитися дуже повільно, або користувачі зовсім не зможуть на них зайти. Тому у процесі підбору завжди орієнтуйтеся на варіант з невеликим запасом ресурсів, щоб сайтові було куди рости.
Оренда чи купівля виділеного сервера: що вибрати
Коли варто зупинити вибір на виділеному сервері? Обрати виділений сервер варто для масштабних проєктів, для яких недостатньо потужності VPS та ресурсів звичайтного хостингу. Проте для повноцінної роботи фізичного сервера потрібно створити необхідні умови:
- безперебійний доступ до швидкісного інтернету (варто мати не тільки основний, а ще й резервний канал);
- забезпечення контролю за доступом до обладнання (потрібна система безпеки, що обмежує несанкціонований доступ);
- виділення окремого приміщення (в ньому має бути система кліматичного контролю для забезпечення оптимальних умов роботи);
- забезпечення обслуговування (необхідно найняти фахівця або команду співробітників, які будуть займатись налаштуваннями сервера та стежити за його роботою);
- наявність резервного живлення (воно необхідне для забезпечення працездатності у випадку відключення електроенергії).
Фізичний сервер потребує відповідного забезпечення. Якщо ж цей варіант надто затратний, можна розглянути оренду сервера у хостинг-провайдера — це економніше і по часу, і по фінансах. В таких організаціях є все необхідне для повноцінного функціонування апаратури, зокрема доступ до швидкісного інтернету та високий ступінь захисту.
Обговорення