За куб холодної води від 1 січня платитимемо 44,46 грн, а з 1 липня — аж 51,38 грн. Якщо протягом 2022-го оплата становила 36,7 грн. Зазначимо, що у Тернополі тариф з водопостачання і водовідведення — один з найвищих в Україні. Що входить до його структури? Як пояснили зростання вартості у Водоканалі? В одному з пунктів, який вказують, як аргумент для підвищення тарифіної ставки, є зростання зарплат працівників. Цікаво, а скільки зараз отримують керівництво та підлеглі цієї установи? Поцікавились «20 хвилин».
Від 1 січня за 1 куб м води платитимемо 44, 46 грн, а з липня ціна підскочить ще майже на 7 грн і вартуватиме 51, 38 грн. Про це дізналися із Постанови НКРЕКП про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.
Якщо рік тому родина, яка, скажімо, використовувала 10 кубів за місяць, за воду сплачувала приблизно 360 грн, то від нового року доведеться викласти за той же об’єм вже на сотню більше. Тобто близько 450 грн.
Новий тариф вже затвердила Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та компослуг. Якщо порівнювати вартість надання послуг у Тернополі та інших містах, навіть сусідніх, то у нас тариф — один з найвищих в Україні. То чи в нас із кранів тече не вода, а золото? Про її якість зараз інша розмова.
У Вінниці, скажімо, за куб води з 1 січня платитимуть 37, 29 грн. У сусідній з нами Івано-Франківській області 31, 29 грн, що, зазначимо, майже на 13 грн менше, аніж в Тернополі.
Львівводоканал братиме зі своїх споживачів 29, 12 грн, а в Чернівцях платитимуть по 30, 12 грн за куб. Навіть у столиці тариф нижчий за тернопільський майже на 5 грн і становить 39, 28 грн. То може у нас й справді з кранів тече золота вода? Бо тоді пояснити простими словами, чому настільки різняться ціни, й справді важко…
Чому зросли тарифи?
До речі, серед чинників, які впливають на зростання вартості за воду, у документі зазначено: збільшення витрат на реагенти, на податки, на оплату кредитної програми «Другий проект розвитку міської інфраструктури». А в постанові Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та компослуг, окрім затвердженого тарифу, зазначено також: «збільшення фонду оплати праці пріоритетно спрямовувати на підвищення заробітної плати виробничо-технічному персоналу».
Це відбувається через те, що структура тарифів на водопостачання і водовідведення складається з супутніх витрат, які постійно змінюються. У структуру тарифів, наприклад, входять: вартість електроенергії, витрати на оплату праці і податки та амортизація обладнання. До того ж у 2022 році мінімальна зарплата підвищилася з 6,5 тис. грн до 6,7 тис. грн. Подорожчали й інші витрати.
Нагадаємо, що постановою від 29.04.2022 № 502 Уряд рекомендував органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи для населення на такі комунальні послуги як – постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, впродовж дії воєнного стану в Україні.
19 серпня 2022 року вступив в дію Закон № 2479-IX «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», яким держава забороняє протягом дії воєнного стану та шести місяців після його завершення підвищувати тарифи на послуги з розподілу природного газу, теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Власне, про ціну на водопостачання та водовідведення тут не йдеться. І на це, до слова, і опирається міський голова Сергій Надал.
— Тарифи були ухвалені без громадського обговорення, — говорить міський голова Тернополя Сергій Надал. — Підвищення тарифів стало можливим тому, що на них не поширюється мораторій, введений на інші комунальні послуги з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. У Національній комісії пояснюють намір підвищити тарифи збільшенням обсягів реалізації, видатків на оплату праці, збільшенням амортизації та подорожчанням електроенергії.
Вперше на засідання комісії не запрошували ні міських голів, ні представників органів міського самоврядування, зазначив Сергій Надал.
— Якщо говорити про мою позицію, то піднімати будь-які тарифи під час війни, коли в людей не зростає заробітна плата, — є неправильним, — заявив Сергій Надал. — Є вже інформація про підняття тарифів на електрику та газопостачання, а це автоматично призведе до зростання цін на все, зокрема й на продукти харчування. Тобто, в час війни потрібно це робити не за рахунок громадян, а держава має використовувати власні резерви.
Цинічний аргумент: «зменшення обсягів реалізації»
Через повідомлення про зростання тарифу на воду хвиля обурення прокотилась соцмережами.
— Громадських слухань не було через війну, заборона Кабміну на підвищення тарифів стосується лише тарифів на розподіл газу, теплової енергії, послуг із постачання теплової енергії та постачання гарячої води, — написала на власній сторінці у Фейсбук голова одного з ОСББ тернополянка Наталія Дідух. — Тернопільська міська рада і Сергій Надал, ваша функція — відстоювати інтереси громади. Прокоментуєте таке ціноутворення?
Під дописом тернополянки чимало інших коментарів на цю тему.
Чому обурюються люди, адже майже всі товари і послуги «підскочили» в ціні»? Як мотивують зростання тарифу у КП «Тернопільводоканал» і за що саме ми платитимемо? «20 хвилин» надіслали запит керівництву комунального підприємства, де поцікавилась, зокрема, долею обіцяної кілька років тому Станції знезалізнення, а також кредитами, які набрало комунальне підприємство, а платять за ними містяни. Також ми запитали про штатом працівників і зарплату, зокрема як ремонтників, так і керівництва Водоканалу. Щойно нам надійде відповідь на запит, ми опублікуємо ці дані.
Тим часом, у переліку факторів, які наводять як підставу для підвищення тарифу є «зменшення обсягів реалізації». Тобто, ми з вами економимо воду, щоб менше сплачувати, а тим часом Водоканал піднімає ціну, щоб надходження коштів від реалізації не зменшилося?!
— А тепер ще додайте сюди нарахування по загальнобудинкових водомірах, — продовжує Наталія Дідух. — Окремої уваги заслуговують як відсотки по кредитах на «модернізацію» обладнання, так і ріст рівня зарплат працівників водоканалу під час війни. Українці фактично мають не одну війну з мо@@@лями, а й змушені тримати оборону в тилу…
Обурення місцевих жителів не безпідставні. Володимир Біловус у коментарях пише, що прийняли закон, яким надали право водоканалівцям «розкидати» різницю між поданими показниками мешканців з будинковим, то «…вони ще й накидають різницю нестиковок за попередні 6 місяців (як це допустимо з точки зору звітності?), — пише чоловік. — За минулий місяць накрутили мені на півтори рази більше, ніж я спожив. Думав, лише мені, виявилося, — усім мешканцям. Звернутися нема до кого, позакривалися в кабінетах, і єдина фраза у відповідь — у нас все правильно, ми маємо право».
Тариф зросте на 10% — комісія
— Скажіть, при такому підході КП «Тернопільводоканал» захоче бодай підняти дупу і впорядковувати свої послуги? — цікавиться Володимир Біловус. — Лічильники люди купують та встановлюють за свої кошти, повірки водомірів за свої кошти, різницю нестиковок списують на людей. Питання риторичне: а що ж вони тоді роблять? Це ж те саме, що ви приїхали на заправку, заправити на 10 л, а вам в касі кажуть, мовляв, шановний, у нас по загальному лічильнику різниця з вас за 25 л. Абсурд!
У державі війна, і мільйони людей залишились без доходів, рідного житла і можливості працевлаштування, нарікає Іван Гордієнко.
— Скажуть, що є субсидії, але це буде ще важче навантаження на і так скудний бюджет і на працюючий бізнес, в той же час ці кошти перекочують в приватні кишені власників водопостачальних компаній, — обурюється Іван Гордієнко. — У нас війна, а їм щоб більше «подоїти» народ і якось потім «поржати», як розвели.
Згадав Іван Гордієнко і про штрафи, які наклали на Водоканал, а сплачують споживачі. Але хто цьому винен? Не потрібно було порушувати законодавство, наголошує тернополянин. І простий споживач не повинен відчувати наслідків від недолугої роботи компанії.
Як ми зазначали раніше, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила підвищення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення на 2023 році у два етапи. Відповідне рішення для 32 водоканалів ухвалили на засіданні кілька днів тому.
— На першому етапі тариф орієнтовно в середньому зросте на 10% і буде діяти з 1 січня до 30 червня 2023 року. Передусім, це зростання вартості електричної енергії, — зазначив представник Нацкомісії під час розгляду питання.
Голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський запропонував комісії затвердити тариф тільки на перше півріччя 2023 року, а в травні наступного року повернутися до коригування тарифів з липня, з урахуванням актуалізованих даних.
Що ж у тарифах?
Що ж закладено у тарифах на водопостачання та водовідведення, «20 хвилин» поцікавились у КП «Тернопільводоканал».
— У структурі тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення враховані витрати, необхідні для забезпечення цілодобового, безперебійного, надання послуг з контрольованою якістю, зокрема витрати на електроенергію, заробітну плату, податки та рентні платежі, паливно-мастильні матеріали, реагенти та реактиви, охорону праці, витрати на виконання планово-попереджувальних ремонтів тощо, — йдеться у відповіді на запит журналістів.
Крім того, тарифи «Тернопільводоканалу» не тільки забезпечують стабільну поточну діяльність підприємства. У них закладено й інвестиційну складову. Саме вона дозволяє в останні роки реалізовувати цілу низку важливих проєктів: будівництво станції знезалізнення води, реконструкцію Верхньо-Івачівського водозабору, каналізаційних насосних станцій, триває оптимізація й заміна мереж водопостачання і водовідведення.
— Увесь цей комплекс робіт спрямований на головне – покращити якість води для тернополян і мінімізувати аварії на водопроводах та каналізаційних колекторах, а також завдяки модернізації насосних станцій зменшити споживання електроенергії та інших ресурсів, — зазначили у КП «Тернопільводоканал».
Переглянути структуру тарифу можна на офіційному ресурсу Водоканалу: http://www.vodokanal.te.ua
… і про станцію знезалізнення
Зазначимо, що про станцію знезалізнення «20 хвилин» неодноразово писали. Зокрема й про те, чого корисного вона принесе у життя городян та те, що тернополяни забудуть про «засухи» у кранах двічі на рік. Її, нагадаємо, обіцяли запустити вже кілька разів. Востаннє – до кінця 2021.Обійшлась вона у понад 8 млн євро, на це взяли кредит. Погасити, звісно, мають тернополяни. Детальніше про Станцію знезалізнення читайте за посиланнями наприкінці тексту.
Цифра
Послугу з централізованого водопостачання у Тернополі надають 103 579 споживачам. З водовідведення — 102 631
Водночас станом на 1 грудня 2022 р. орієнтовна кількість абонентів з-поміж юридичних осіб і фізичних осіб-суб’єктів господарювання КП «Тернопільводоканал» становить 4 315.
Ірина Бєлякова.
Обговорення