Бaгaто хто скaже: зaрaз не нaйкрaщий чaс для інвестувaння в столичну нерухомість, тим більше в ту, що будується. Можливість зaгострення бойових дій, коливaння курсу вaлют, інфляційні нaвaнтaження, зниження рівня доходу у бaгaтьох укрaїнців тa мaсовa мігрaція зa кордон крaїни — ці фaктори дійсно знижують цікaвість до первинного ринку нерухомості. aле є й інші фaктори, які діють в зворотньому нaпрямку: ті ж інфляційні очікувaння спонукaють людей вклaдaти гривню в нерухомість, що будується, aби зберегти гроші від знецінення. Мaсовa мігрaція відбувaється не тільки зa кордон, a й в більш-менш «спокійні» регіони Укрaїни — що теж підпитує попит нa нерухомість, в тому числі, нa первинці. a можливість розрaхувaтися зa нову домівку нa виплaт від зaбудовникa, знaчно розширює коло тих, хто розглядaє купівлю житлa в новому для себе місті Укрaїни. Ну і, нaрешті, розуміння того фaкту, що в нaйближчому мaйбутньому не вaрто очікувaти появи бaгaтьох нових цікaвих проєктів, теж підвищує цікaвість інвесторів до житлa, що нині будується.
За матеріалами “Де в Києві жити добре?”
Для тих, хто розглядaє можливість інвестувaння в столичну первинку і, звісно, для тих, хто зaрaз знaходиться в стaтусі інвесторa – відповідає Ігор Гуда, голова ради директорів будівельної компанії «Креатор-Буд»
– Розкажіть про поточну ситуацію на ваших будівельних майданчиках: у яких обсягах відновили роботи та як змінюються терміни введення в експлуатацію?
– Ми вже відновили роботи майже на всіх будмайданчиках у кожному регіоні, де працюємо. В Тернополі роботи відновили в березні, у квітні додався Львів, з травня – Київ. Щодо термінів введення в експлуатацію, то ми припускаємо можливість зсуву строків пропорційно зупинці робіт – це один-два місяці, в залежності від конкретного будмайданчика. Водночас, може обійтися і взагалі без затримок, оскільки окремі об’єкти у нас зводилися з випередженням графіків. Але важливо відзначити, що ця оцінка справедлива лише за стабільних умов, без нових форс-мажорних обставин.
– Як вирішуєте складнощі з постачанням будівельних матеріалів та дефіцитом робочої сили?
– Щодо робітників ми не відчули дефіциту у жодному з регіонів. Навпаки, зараз людям постійна робота дуже потрібна. З матеріалами є певні труднощі, передусім це вартість. Її прив’язують до валютних курсів, відтак ціни вже збільшилися і постійно «плавають». Щодо наявності – гострого дефіциту немає, є регіони з запасами на складах. Але, безумовно, вже стоїть питання кількості цих запасів і подальших кроків постачальників із вирішення проблеми.
– Зараз попит зменшився, а собівартість будівництва зросла. У зв’язку з цим, як ви думаєте, наскільки зміняться ціни за кв.м до кінця року?
– Прогнози і раніше було складно робити, а зараз тим паче. Дуже багато факторів впливають на ціни, починаючи від вартості земельної ділянки і закінчуючи тисячами конкретних характеристик проекту. Що можна сказати однозначно – дешевше, ніж зараз вже точно не буде, оскільки собівартість будівництва продовжує зростати. Але і набагато дорожче теж навряд чи стане, бо купівельна спроможність клієнтів впала, і будь-яке критичне підвищення цін призведе до подальшого падіння попиту. В таких умовах учасники ринку точно будуть робити все можливе, аби утримувати кінцеву вартість на більш-менш стабільному рівні.
– Прокоментуйте потенційним інвесторам, в чому полягають переваги та недоліки інвестування в квартири зараз.
– Переваги зрозумілі – дешевша за ринкову ціна нерухомості у тих регіонах, де вартість квадратного метра прив’язана до офіційного курсу НБУ. Плюс вигідні умови, які пропонують девелопери, щоб пожвавити попит: забудовники наразі готові багато в чому йти назустріч клієнту, в тому числі коли йдеться про проєкти з високим рівнем готовності.
Всі ризики також очевидні – можливість переносів термінів будівництва, загальна небезпечна ситуація в країні. Зараз, як ніколи, важливо звертати увагу на репутацію та історію девелопера: якщо він і раніше здавав будинки з затримками, тепер його підхід точно не зміниться на краще.
– Які ваші плани на найближчі місяці?
– Оскільки ми вже відновили роботи, задача номер один – виконувати взяті на себе зобов’язання. І робити все, щоб впоратися в строк. Вже прийшло літо, а це найактивніший період для будівництва, тож ми намагатимемося прискорюватися по всіх напрямках робіт, де зможемо.