Балка — це така форма рельєфу, суха або з тимчасовим водотоком долина з плоским дном; кінцева стадія розвитку ярів. Як і яр, балка являє собою результат впливу ерозії ґрунту текучою водою. Довжина балок — від сотень метрів до 20—30 км, глибина від декількох метрів до десятків метрів, ширина до сотень метрів.
Пише Кома.
Ловіть 6 красивих місць, де можна побачити мальовничі пагорби та яри.
1. Станіславські гори або балка Байдиха в Херсонській області
Балки Байдиха, або як називають це місце місцеві – Херсонські гори, це глибокі балки, які знаходяться на березі Дніпро-Бузького лиману біля селища Станіслав, Херсонської області. Його унікальність полягає в поєднанні нетипових для Херсонщини утворень – своєрідних гір в поєднанні зі степовою природою Таврійського краю.
Це місце щороку приваблює все більше туристів, шукачів пригод та досліджувачів історії. До речі, свій кліп на пісню “Місця щасливих людей” український виконавець Андрій Кузьменко знімав саме тут. Балки Байдиха – це чудове місце для зеленого туризму, відпочинку з сім’єю, яскравих фотосесій під час заходу теплого південного сонця. Окрім того, це гарна можливість поплавати на човнах, байдарках і пароплані. Стоячи на краю скелі та відчуваючи на собі потоки легкого вітру – не можеш відчувати себе не щасливим.
2. Село Роксолани в Одеській області
Одеська область багата на незвичайні місця. Одне з таких знаходиться всього в кількох десятках кілометрів від Одеси, на узбережжі Дністровського лиману, поблизу села з назвою Роксолани. Трохи північніше цього населеного пункту берег, замість того щоб полого і плавно зустрічатись з водою, натомість утворив цілий комплекс балок, що формують досить незвичний краєвид.
Крім рельєфу, ця місцевість може також похвалитись глибоким історичним корінням, городище Ніконій, античне місто.
Ніконій являв собою невеликий поліс, що складався з власне міста і близько десятка лівобережних сільських поселень із землянковою забудовою, які згодом змінювалися будинками звичайного грецького типу. Основу економіки становило землеробство. Довгий час Ніконій перебував в економічній та політичній залежності від Істрії. Підтримував торговельні зв’язки з містами Іонії, Аттики, острівною Грецією, з Істрією, Ольвією.
3. Васильківські пагорби на Київщині
Яр розташовується у Васильківському районі між містом Васильків та селом Велика Бугаївка. Він є складовою частиною типового для району яружно-балкового рельєфу, де серед звичайних пологих полів затаїлися неймовірні ландшафти. Загалом по всьому Васильківському району розкинулося багато різноманітних ярів і пагорбів.
4. Канівські гори на Черкащині
На Черкащині на межі з Київською областю можна знайти цілі гори, та ще й на узбережжі Дніпра. Локація, насправді, легендарна без перебільшень, адже її оспівував в своїх віршах великий Тарас Шевченко, який тут власне і похований – на вершині Чернечої гори, з неймовірним видом на Дніпро і кручі. Канівські гори були утворені мільйони років тому, простягаються сьогодні від міста Ржищів на південь до гирла річки Рось, біля села Пекарі. Середня висота гір невелика, близько 200 метрів, проте місцеві ландшафти в поєднанні з Дніпром виглядають напрочуд гарно.
На території гір розміщений Канівський природний заповідник, тут є готелі, де можна зупинись, але набагато краще приїхати сюди з наметами і облаштуватись десь на березі річки, а звідти вже прогулюватись горами, ярами та балками скільки заманеться. Гарних видів тут вистачить для всіх, а для любителів водних видів спорту є можливість покататись на каяках або човнах.
5. Білі піраміди на Одещині
Унікальні глиняні «дюни» утворилися в результаті ерозійних процесів на березі дунайського озера Ялпуг (найбільше прісне озеро України) в Одеській області. Вигляд у місцевості дійсно такий, наче ви опинились в далекій країні, в екзотичній пустелі, а не в Одеській області.
Коли стоїш біля самої води і піднімаєш голову вгору, то може навіть здатися, що ти опинився десь в пустелі серед загадкових дюн і на звивистій стежці ось-ось з’являться неквапливі верблюди.
Піраміди – продукт постійних ерозійних процесів, які невпинно розмивають узбережжя водойми. Місце класно підходить для відпочинку та усамітнення з природою. А оточуючі плавні та водно-болотні угіддя лише додають шарму та загадковості.
З давніх-давен люди будували будинки з того, що тут є, – глини, піску, очерету, каміння з озера. Не було тільки лісу, його привозили з Молдови. Копали колодязі, обкладали їх тим же каменем.
Їхати до Білих пірамід далеченько, але в комплекті з ними ви отримаєте ще купу цікавих та мальовничих пейзажів навколо озера Ялпуг. Знаходиться це місце в районі села Плавні.
6. Балка Сажівка в Дніпропетровській області
Зовсім поруч з містом Дніпро, на околицях села Старі Кодаки знаходиться балка Сажівка, протяжністю близько 2-х кілометрів. Сюди часто приїжджають міщани для пікніків та фотосесій, адже види тут і справді зачаровують. Круті схили балки можуть нагадати ландшафти з далеких країв, які ми звикли бачити на знімках National Geographic. Проте, їхати світ за очі не потрібно, така краса є буквально під носом.
Знаходиться в околицях села Старі Кодаки, де колись була зведена легендарна фортеця Кодак. Їхати від Дніпра зовсім недалеко, і однозначно необхідно, адже краєвиди тут просто чарівні. Дехто називає це місце «Дніпро-Новою Зеландією», і прізвисько це цілком заслужене.
Більше про мандри читайте в руьриці “Історія і Туризм”