Під тиском масових протестів, організованих націоналістичними силами, монобільшість зняла з порядку денного законопроект щодо перегляду мовного законодавства, яке передбачало звуження використання української мови у публічному просторі. 16 липня під Верховною Радою відбулася акція протесту, в якій взяли участь міський голова Тернополя Сергій Надал, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків та народний депутат України від “Свободи” Оксана Савчук.
Деталі. У виступі перед побратимами під час акції міський голова Тернополя Сергій Надал наголосив, що ревізія мовного законодавства — це реалізація московського сценарію, а найбільша загроза для України — це російський реванш в Україні.
“Сьогодні ворог уже не на порозі, він вже у нашій хаті. Перевертні вирішили підняти руку на найдорожче — нашу мову. Цей сценарій, написаний у Кремлі, реалізують місцеві зрадники. Найбільша загроза, яка існує сьогодні — російський реванш. На вівтар збереження української мови, української державності, поклали життя мільйони українців. Наше завдання — зберегти нашу мову, культуру, державність, землю. І ми можемо це зробити!” – сказав у своєму виступі Сергій Надал.
Політик нагадав про ознаки російського реваншу, які можемо бачити вже зараз:
“Нам обіцяли покращення життя. Нам обіцяли захист гідності українців і України. Натомість маємо зневажливе ставлення до України, до воїнів та волонтерів. Героїв війни і героїв Майдану визнають злочинцями. У владні крісла повертаються люди з команди Януковича. Російську агресію на Сході називають громадянською війною. Це ознаки російського реваншу в Україні”, – підкреслив Сергій Надал.
Врізка: Українська мова — це основа української державності, це — наша національна безпека. Це — серце України!
Сергій Надал наголосив, що українська мова — це основа української державності та національної безпеки, та нагадав ціну, яку заплатила Україна за право українців бути собою та розмовляти рідною мовою.
“Українська мова — це основа української державності, це — наша національна безпека. Це — серце України! На вівтар збереження української мови, української державності поклали життя мільйони українців, які вмирали тут в Україні, яких вивозили в Сибір, нищили в тюрмах, таборах”, – сказав Сергій Надал.
Міський голова Тернополя також висловив впевненість у перемозі.
“Наше завдання — зберегти нашу мову. Нашу культуру. Нашу державність і нашу рідну домівку. Ми можемо це зробити, бо ми є нащадками вільних і гордих вояків. І нам не байдуже, якою мовою розмовляють наші діти, бо наша мова — це наша свобода”, – сказав Сергій Надал.
У акції також взяв участь міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків
“Ні – русифікації в Україні. Ні – злочинній владі, яка переглядає закон про мову”, – сказав він.
Своїх однопартійців-націоналістів підтримала народна депутат від ВО “Свобода” Оксана Савчук.
“Будьмо разом, бо питання української мови — це питання українського майбутнього”, – заявила Оксана Савчук.
Що було раніше?
- 13 липня Заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко попросив внести до порядку денного роботи парламенту законопроєкт щодо мови навчання у закладах освіти, який відхилив профільний комітет Верховної Ради і яким пропонувалося дозволити викладати у школах російською мовою.
- На початку червня міський голова Тернополя Сергій Надал, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків та міський голова Хмельницького Олександр Симчишин оприлюднили різку заяву, в якій засудили спроби перегляду мовного законодавства, за що президент назвав “трійку” “бунтарями-сепаратистами”.
- 28 травня голова Верховної Ради України Дмитро Разумков заявив про потребу змінити мовне законодавство. За тиждень до того президента України Володимир Зеленський висловився за перегляд квот використання української мови у ЗМІ.
Обговорення