Українці 29 серпня святкують Третій Спас, який також називають Горіховим або Хлібним.
Він замикає двотижневий Успенський піст. Існує безліч прикмет, звичаїв, традицій, а також заборон, пов’язаних із цим днем. Що не можна робити на Горіховий Спас 2019, а також що обов’язково потрібно зробити цього дня, повідомляє СТБ.
9 серпня православні віряни відзначають останній Спас року. У народі це свято називають Горіховим або Хлібним. Назви пов’язані з тим, що саме в цю пору року люди зазвичай починали збір горіхів, а зі свіжозібраної пшениці господині випікали хліб, що був головною стравою свята. Однак, цей Спас має й третю назву – Полотняний. У народі говорили: «Перший Спас – на воді стоять, другий Спас – яблука їдять, третій Спас – на горі полотна продають». Звідси і назва.
Екстрасенс Олена Курилова також розповіла про це свято:
«Горіховий Спас – останній з літніх Спасів. Настає 29 серпня. Але великих гулянь на це свято не робили. Горіховий Спас – час збору горіхів і запасу їх на зиму, збору врожаю зернових, сіяння озимих культур, освячення колодязів, проведення ярмарків, підготовка до холодів.
За народними традиціями в цей день вранці чоловіки прибирали на полі пшеницю. На сьогоднішній день буде дуже гарною прикметою, якщо ви попросите свого чоловіка купити борошняні вироби, булки – щоб він приніс хліб в ваш будинок. Це повинен зробити ваш чоловік, батько чи син – тобто чоловік у вашому домі. Якщо ви одна – купіть хліб самостійно. Такий звичай обіцяє достаток у вашому будинку на рік прийдешній».
Традиції Третього (Горіхового) Спаса
За традицією цього дня з ліщини заготовляли віники для лазні. Вважалося, що з їх допомогою можна було вилікувати навіть серйозні хвороби. Однак сушити ці віники потрібно далеко від інших, інакше вони можуть втратити цілющі властивості.
У багатьох містах організовували ярмарки, де продавали домоткані полотна. Крім того, торгівля в цей день обіцяє бути особливо сприятливою.
Для пробного збору врожаю цього дня в ліс посилали старшу жінку. Саме зібрана нею кількість горіхів служила мірою для інших збирачів.
На Хлібний Спас прийнято влаштовувати сімейну вечерю, головною стравою якої є свіжоспечений хліб, який, згідно з повір’ям, принесе здоров’я членам родини і достаток дому.
Як і в інші релігійні свята, обов’язковими вважається молитва і відвідування богослужінь.
Згідно з повір’ями, цього дня горіх має магічні властивості. З горіхової шкаралупи можна зробити настоянку, яка допомагатиме від хвороб протягом усього року.
За традицією цього дня заведено освячувати горіхи і заздалегідь приготований з борошна свіжого врожаю хліб.
Олена Курилова розповідає, що обов’язково потрібно зробити в цей день:
«Жінки в стародавні часи ткали полотна для одягу на всю сім’ю. Як говорила моя бабуся: «У Спас тримай рукавички про запас». У цей день належить дбати про «утеплення», про запаси теплого одягу на зимовий період. Купуйте рукавички, теплі шкарпетки, шапки, светри. Також за деякими повір’ями таке полотно використовують для лікування хвороб. Якщо у вашому будинку є людина, яка має хвороби, хронічні хвороби – купіть саме в день Горіхового Спаса нову сорочку цій людині, одяг для сну або комплект постільної білизни.
В обід – відвідайте храм, щоб освятити куплений чоловіком хліб, освятити дрібнички, які будуть оберегом для вашої дитини, освятити цю сорочку. Обов’язково святяться горіхи (ліщина), почитайте молитву перед іконою Діоміда.
У цей день готувалися до зими. Перевірте засіки. Проведіть ревізію будинку і огляньте запаси круп, цукру меду, обов’язково складіть список необхідних покупок, серед яких повинна бути мука.
Перед сном добре помитися в лазні. Заздалегідь зробіть віник з ліщини, дуба, який за народними повір’ями захистить вас від пороблення і хвороб.
У цей день прийнято подавати на стіл випічку з зерна нового врожаю – це принесе здоров’я і достаток вашої сім’ї. У нашій родині традиційно на Горіховий Спас робиться медовик з борошно-медових коржів, з натуральним сметанним кремом і зверху обов’язково щедро присмачений волоськими крупно поколоти горіхами.
Скажу один секрет з мого особистого досвіду, яким зі мною поділилася старенька бабуся, яка була цілителькою. На Горіховий Спас людям, у яких є душевні хвороби або часті нервові розлади, зриви – необхідно посвятити 12 волоських горіхів в церкви і кожен місяць на повний місяць в темний час доби давати з’їсти по одному горіху щоб призвати душевну гармонію і спокій.
За стародавніми традиціями дівчата ворожили в цей день на горіхах, зриваючи їх з дерева. Розповім вам деякі трактування, якщо і ви захочете провести такий ритуал ворожіння. Якщо горіх стиглий – прийде любов, недозрілий – чекай новин, гнилий – буде біда, гіркий – проблеми в сім’ї. Якщо ви знайшли зрощені горіхи – зірвіть лівою рукою і покладіть в гаманець для того, щоб були гроші».
Що не можна робити на Горіховий Спас
Цього дня не можна сваритися і бажати комусь зла. Кажуть, що неприємності, які побажаєш іншим, повернуться тобі сторицею.
29 серпня не можна відмовляти в їжі бідним і мандрівникам.
Не можна відмовлятися від роботи. З давніх часів Хлібний Спас був днем збору врожаю перед прийдешньою зимою.
Вважається, що цього дня в лісі бродить нечиста сила, тому вкрай не рекомендовано ходити в ліс без оберегу.
Прикмети і повір’я на Горіховий Спас
- Багато горіхів на Спас – через рік запасешся хліба про запас.
- Третій Спас на полотні, а хлібець на току.
- Коли хороший Третій Спас – взимку буде квас.
- Третій Спас запитає вас: хліб жали чи в тіні пролежали?
- Дощ з грозою в цей день – до теплої осені.
- Хороший урожай горіхів до морозної зими.
- Знайшов червивий горіх – чекати біди.
- У народі говорили про Горіховий Спас
- Після Успіння прийшло – сонце на осінь пішло.
- Ластівки відлітають три рази, в три Спаса.
- Якщо журавель відлітає до Третього Спасу, то на Покров буде морозно, а ні – то і зима почекає.
- Перший горіх потрібно з’їсти самому – відведеш від себе порчу.
Обговорення