Обливаний понеділок (поливаний, волочильний) – народно-православне свято, яке символізує духовне весняне очищення.
Раніше в Обливаний понеділок обливали переважно незаміжніх дівчат – це робили їхні кавалери як прояв своєї симпатії і прихованої любові. Залишитися дівчині сухою в Обливаний понеділок вважалося ганьбою. Якщо ж дівчина приходила додому геть мокрою – батьки раділи, адже з’являлася надія на весілля, а значить, треба було вже готувати придане.
Часом дівчата відкуповувалися від хлопців писанками, щоб ті їх не обливали. Наші предки в цей день занурювалися у водойми, обливали домашніх тварин та цінні речі. Вони вірили, що такі ритуали принесуть багатство і успіх. Облити водою жінку означало “очистити її”, а незаміжню дівчину – “наділити ще більшою красою і здоров’ям”. Обливали водою і худобу, птицю, бджіл з вуликами, пастухів і коней перед початком польових робіт.
Хворих на епілепсію, жовтяницю або лихоманку несподівано обливали водою, якої попередньо обмивали ікони або срібні предмети. Вважалося, що якщо облити в цей день господиню, то її корова буде давати більше молока.
У деяких регіонах існує звичай, що діти йдуть до хрещених батьків, а ті готують для них подарунки. В інших регіонах все відбувається навпаки: хресні відвідують своїх хрещеників і приносять їм гостинці.
В цілому Обливаний понеділок в різних містах святкують по-своєму (і все-таки переважно у західних областях). З часом це свято стало одним із найулюбленіших серед молоді. Біля водойм часом розгортаються справжні баталії. І незважаючи на те, що цей день не завжди буває теплим, під воду потрапляють як самі бешкетники, так і випадкові перехожі (в цьому і веселощі).
Обговорення