Одне з найсвітліших і найбільших свят у році – Благовіщення відзначають 7 квітня, незалежно від дати Великодня. Цього дня Пресвятій Богородиці явився архангел Гавриїл і сповістив, що вона стане Матір’ю Божою, непорочно зачавши сина від Святого Духа.
Благовіщення припадає на Великий піст, тому віряни святкують його досить скромно: готують пісні страви, але допускається риба і трошки вина. Існує особлива традиція цього дня – пекти й освячувати проскури. Їх освячують на богослужінні і по шматочку їдять усією родиною натщесерце. Для того, щоб водилося господарство, дають частинку і свійській худобі. Просфори тримали вдома як оберіг.
На богослужіння священики одягаються в одяг блакитного кольору, який символізує Богородицю. Жінкам обов’язково потрібно було піти на службу і помолитися про щастя і вдале заміжжя, здоров’я та дітей.
На Благовіщення існував звичай випускати на волю пташок.
“На Благовіщення навіть пташка гнізда не в’є”. Чого не можна робити в свято:
- На Благовіщення не бажано займатися важкою роботою на полі, у дворі і хатньою працею, а їжу краще приготувати заздалегідь, бо й вогонь зачіпати цього дня не бажано.
- Не треба брати чи давати в борг і виносити щось із дому, щоб мати достаток.
- Не треба обрізати дерева і працювати на землі.
- Не можна стригтися, робити зачіски тощо: “птах гнізда не в’є, дівка косу не в’є”. Волосся – символ долі, тому дівчата враховували цю прикмету особливо.
- Не можна одягати новий одяг, щоб швидко не зносився.
- Не сваритися і не лихословити. важалося, що стосунки цього дня спроектуються на весь рік.
Прикмети пов’язані з погодою, урожаєм і родиною:
- Яка погода на Благовіщення, така і на Великдень.
- Гроза на Благовіщення свідчить, що в цьому році буде дуже багато горіхів.
- На Благовіщення дуже тепло – на Великдень буде холодно.
- Якщо не видно ластівок, значить, весна буде холодна і ще не скоро почне теплішати.
- Гарна погода – буде гарний врожай.
- Дощ – восени буде дуже багатий урожай грибів.
- Ще дощ на Благовіщення – до гарного врожаю жита.
- Якщо будуть туман, іній та вітер, то врожаю в цьому році не чекати.
- Якщо на Благовіщення вже сидять лелеки на кублах, весна буде тепла.
- Якщо сніг – літо не буде врожайним.
- Якщо літають ластівки – скоро буде теплішати, та й узагалі весна буде теплою.
Вважають, що на Благовіщення весна остаточно переборює зиму. Після свята цвітуть перші весняні квіти: проліски, первоцвіт, сон-трава.
Не можна вдягати на Благовіщення обновки (інакше ті довго не вціліють) та слід бути обережним з вогнем. Щоб не готувати нічого на ньому — стравами на цей день запасались ще на день до свята.
Особливу увагу приділяли 7 квітня настрою в родині та відносинам з близькими: не сварились, були ввічливим та обережними з висловами. Адже за повір’ям, яка атмосфера буде в домі цього дня — така і протримається протягом наступного року.
Гарною звісткою вважалось побачити білого птаха, особливо голуба. В деяких регіонах навіть випікали цього дня голубів з тіста.
Обговорення