Минулої неділі, 3 лютого, у селі Гніздичне Збаразького району біля місцевого храму виник конфлікт між вірянами, який переріс у бійку. Відео штовханини, зокрема, й за участю священика московського патріархату Стефана Балана, того ж дня рознесли інтернетом проросійські сайти.
Подавали у такому світлі, нібито прихильники ПЦУ та поліція побили «істинних» православних. Проте все було з точністю до навпаки: невелика група вірян, які вперто хочуть залишитися у московському підпорядкуванні, разом із згаданим вище священиком спровокували конфлікт. У ситуацію мусили втрутитися правоохоронці, щоб не допустити кровопролиття.
Ще задовго до надання Україні Томосу в Гніздичному обговорювали питання переходу до української церкви, а проголошення ПЦУ підштовхнуло до рішучих змін. На початку січня під час зборів 70 % мешканців проголосували за перехід до ПЦУ. Люди домовилися про почергове проведення відправ у місцевому храмі. Умов договору дотримувалися два тижні. Проте минулих вихідних через неузгодження часу проведення Богослужінь виник конфлікт.
Знаючи про напружену ситуацію, охорону громадського порядку на місці події забезпечували 25 співробітників Збаразького відділення поліції. За даними правоохоронців, окремі громадяни однієї з конфліктуючих сторін, за підтримки привезених немісцевих прихильників, почали штовханину, намагаючись увійти до храму. «Жодного застосування сили з боку поліції не було», — запевняють у секторі комунікацій ГУНП в Тернопільській області. Після сутички одна людина звернулася до медиків із скаргами на болі в голові. Працівники поліції встановлюють обставини інциденту.
— У селі Гніздичне було спеціально спровоковано конфлікт. Громада вирішила перейти до ПЦУ, а частина вірян захотіла залишитися у московській церкві, — зазначив архиєпископ Тернопільський і Кременецький Нестор. — Перші збори було проведено ще до прийняття закону про перехід громад, тому виникали запитання щодо їх легітимності. Минулої неділі перед Богослужінням мешканці вирішили провести ще одні збори.
300 людей підтримали перехід до ПЦУ, а трохи більше 30 були проти. Таке співвідношення не викликає жодного сумніву щодо позиції громади, адже для переходу потрібно дві третини голосів. Священик і частина парафіян, які за російську церкву, побачили, що програють, тож почали провокації, кидалися на поліцейських. Якби не було провокацій, то все пройшло би цивілізовано.
Правоохоронці з’ясовують обставини конфлікту, храм наразі зачинено. Громади повинні приймати самостійні рішення, ніхто сторонній не має права вказувати їм. Після надання українській церкві Томосу 12 громад на Тернопільщині, які належали до московського патріархату, перейшли до ПЦУ, а по країні загалом перейшли понад 200.
Обговорення