Не оминуло це захворювання і Україну
У нашій державі, за даними статистики, кількість хворих на цукровий діабет становить понад 1,4 млн. осіб. Хоча насправді реальний показник захворюваності на цю патологію серед українців, за прогнозами фахівців, може бути у 2 рази вищим.
Аналізуючи дані стосовно розповсюдженості цукрового діабету в нашій країні, експерти використовують так зване правило половин: якщо взяти 100% осіб, хворих на цю патологію, то лише 50% з них встановлено цей діагноз. Решта про нього навіть не здогадується і, на жаль, може дізнатися вже тоді, коли виникнуть серйозні ускладнення захворювання (сліпота, ниркова недостатність, інсульт, інфаркт міокарда, трофічні виразки на нижніх кінцівках). І лікування отримує половина пацієнтів, а це також відповідно 25% від усієї кількості хворих. Медики стверджують – 12,5% пацієнтів досягають мети лікування і лише 6 відсотків хворих мають нормальну якість життя з даною патологією.
Що варто знати?
Проявами захворювання є: загальна слабкість, підвищена втомлюваність, збільшене та часте сечовиділення, підвищений апетит, нечіткість зору, сухість і свербіж шкіри, часті інфекції. Причиною розвитку цукрового діабету II типу є поєднання негативного впливу способу життя та генетики. Особи, які мають ожиріння, знаходяться в зоні найвищого ризику. Варто відзначити, що саме недостатня фізична активність, незбалансоване харчування, стрес та урбанізація, тобто зростання кількості міського населення, сприяють розвитку даного захворювання. До групи ризику розвитку цукрового діабету II типу належать: особи, у яких обоє або один з батьків мають цукровий діабет; жінки, які народили дитину вагою 4,5 кг і більше, або менше 2,5 кг; матері дітей з вадами розвитку; жінки, у яких в був викидень або народження мертвої дитини; хворі з ожирінням, хворі на атеросклероз та гіпертонічну хворобу, пацієнти з хронічним панкреатитом тощо.
До групи ризику виникнення цукрового діабету I типу належать особи, у яких брати, сестри, батьки чи інші близькі кровні родичі вже хворіють на цукровий діабет. Виникнення хвороби можуть спровокувати стресові ситуації, перевтома, інфекційні захворювання, травми, хірургічні операції, автоімунні захворювання тощо. Ймовірність захворіти на цукровий діабет I типу підвищується на 10% у випадку, якщо мати або батько відповідно хворіли на цю патологію. Якщо ж хворіють обоє батьків, то ризик захворіти підвищується в кілька разів і може становити до 70%. Ймовірність розвитку цукрового діабету II типу підвищується на 80%, якщо хворіють мати чи батько, а якщо цю патологію виявлено в обох батьків, то ризик його виникнення у дітей наближається до 100%.
Хворим потрібно дотримуватися розробленої лікарем дієти, яка має бути багатою на зелені листяні овочі, та обмежити споживання солодких борошняних виробів та напоїв, що містять цукор.
Для своєчасного виявлення цукрового діабету всім здоровим особам у віці старше 45 років слід перевіряти рівень глюкози в крові (самостійно за допомогою глюкометра або в лабораторії) 1 раз на рік, а особам з групи підвищеного ризику — додатково 1 раз на 3 роки проводити пероральний тест на толерантність до глюкози.
Проголосували за звернення про виділення препарату інсуліну
Днями під час сесії Тернопільської міської ради депутати підтримали звернення до Володимира Гройсмана та Уляни Супрун. Звісно ж, напруженою «інсулінова» проблема є в усій Україні та в області зокрема. Тернопільські керівники закладів охорони здоров’я та депутати звернулися до Кабміну та до Міністерства охорони здоров’я з проханням виділити більше коштів на препарат інсулін, контантуючи, що торік було отримано тільки 40% необхідних коштів. А проблема набирає обертів, число людей хворих на цукровий діабет щороку збільшується.
Відтак депутати прийняли звернення щодо виділення додаткових коштів державної субвенції на забезпечення препаратами інсуліну тepнoпoлян, хвopих нa цyкpoвий дiaбeт. Тільки у Тернополі дoдaткoвa пoтpeбa в кoштaх мeдичнoї cyбвeнцiї cклaдaє 4 млн. гpн.
І це при тому, що для виpiшeння кpитичнoї cитyaцiї з зaбeзпeчeнням iнcyлiнoм дiтeй зa paхyнoк кoштiв мicькoгo бюджeтy бyлo пpидбaнo iнcyлiнiв нa cyмy 200 тиc. гpн. Нa cьoгoднiшнiй дeнь кoшти мeдичнoї cyбвeнцiї викopиcтaнi пoвнicтю. У жoвтнi, лиcтoпaдi, гpyднi 2018 p. житeлi мicтa, хвopi нa цyкpoвий дiaбeт зaлишaютьcя бeз життєвo нeoбхiднoгo пpeпapaтy.
Чи може надмірне вживання цукру спричинити цукровий діабет?
Зазвичай дієтологи наполягають на обмеженні вживання цукру для кращої роботи організму і усунення зайвої ваги, – розповідають лікарі Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України. Справа в тому, що цукор продукт – рафінований, тобто він піддається обробці, таким чином, не містить поживних речовин, хіба що глюкозу, яка є його основним діючим компонентом. Проте, глюкоза швидко всмоктується у кров і викликає реакцію підшлункової залози.
«Постає питання дозування. За міжнародними нормами в добу доросла людина може дозволити собі 10-15 грамів доданого цукру. При цьому необхідно розділяти цукор на той, який є в продуктах, і той, який ми додаємо, наприклад в чай. Додати ми можемо 2-3 чайні ложки. Якщо ви не дотримуєтеся цієї норми, є небезпека перевантаження підшлункової залози і розвитку цукрового діабету другого типу.
Правильніше враховувати весь цукор, який ви їсте. Ми часто про це не замислюємося, але в багатьох продуктах його міститься дуже багато: йогурти, соуси, глазуровані сухофрукти, соки, мед, варення і т.д. Важливо контролювати споживання продукту. Звичайно, зовсім виключити його з раціону навряд чи вийде, але завжди можна постаратися звести його до мінімуму», – каже заступник директора Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України Юрій Дементьєв.
Галина ВАНДЗЕЛЯК
Обговорення