Тернопілля багате своїми вагомими історичними подіями, своїми перемогами і перемогами українського народу. Два роки тому ми відзначали 100-річчя битви Січових стрільців під Лисонею. Цього року відзнаємо 100-річчя утворення ЗУНР. А наступного року – Тернопільщина, Львівщина та Івано-Франківщина долучаються до відзначення 100-річчя наступальної військової операції УГА «Чортківська офензива». На цьому наголосив голова Тернопільської ОДА Степан Барна з нагоди підписання спільного Меморандуму щодо спорудження пам`ятника до цієї поважної дати. Пам’ятник, додамо, спорудять у Чорткові. Там також у наступному році відбудуться масштабні заходи.
«Українська революція в Західній Україні не довго могла протриматися, але та сторінка, котра мала місце в українській державності, вписана в історію золотими літерами. Переможним подіями того часу була Чортківська офензива, яка розгорнулася в червні 1919 року», – розповів очільник області.
Вперше подію на обласному рівні почали відзначати цього року. Адже метою було те, щоб про неї якомога ширше дізналася громадськість. Бо саме завдяки військовій операції Української Галицької Армії за короткий період було звільнено від окупанта Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ. Потім ці воїни склали основу армії, котра звільнила й Київ. Тому, переконаний Степан Барна, ця подія має об’єднати всі регіони України.
«Чортківська офензива має ключове значення для формування майбутніх поколінь. Адже ті хлопці, котрі долучилися до відродження української держави 1917-21 років, згодом поповнили бойові з’єднання Організації Українських Націоналістів, Української Повстанської Армії і всіх тих, хто боровся за Незалежність України», – зауважив голова ОДА.
Про те, що ця подія, яка охопила Тернопільську, Львівську та Івано-Франківську області, є дуже знаковою, зазначив й голова Тернопільської облради Віктор Овчарук. А тому до відзначення сторічного ювілею, за його словами, повинні долучитися представники органів державної влади, місцевого самоврядування та громадськості.
Нагадаємо, Чортківська офензива – найбільш успішна наступальна операція Української Галицької Армії, відбулася 7-28 червня 1919 року на завершальному етапі польсько – української війни 1918 – 1919 років. ЇЇ результатом стало звільнення з-під польської окупації низки західноукраїнських міст та містечок.
Розбита та морально пригнічена, позбавлена боєприпасів і загнана у невеликий закуток батьківщини Галицька Армія несподівано розбила й змусила відступати супротивника, який чисельно переважав і був значно краще матеріально забезпечений. Піднесення, яке огорнуло українське суспільство Галичини на звістку про перемогу під Чортковом і подальші успіхи рідного війська, сучасники справедливо порівнювали із Великоднем.
Обговорення