10 червня 2018 року, в неділю другу по П’ятидесятниці, Всіх святих землі української, Високопреосвященнійший Нестор, архієпископ Тернопільський і Кременецький, звершив Божественну літургію в тернопільському храмі Всіх святих, в землі українській просіявших, з нагоди престольного свята.
За богослужінням у храмі разом із владикою Нестором молилися настоятель храму протоієрей Ігор Болюх, клірик храму протоієрей Григорій Крикавський, економ єпархії протоієрей Руслан Притула і протодиякон Андрій Вовк.
На ектеніях звучали додаткові прохання і молитва, в яких духовенство і вірні просили у Господа допомоги й благословення в утвердженні в Україні єдиної Помісної Православної Церкви, за Святійшого Патріарха Варфоломія, за Президента України і Верховну Раду і за розпочате діло рук їх.
У день престольного свята храм зібрав велику кількість віруючих. Багато з них цього дня причастилися Святих Тіла і Крові Господніх.
Наприкінці Літургії разом із духовенством архієрей прочитав акафіст до Пресвятої Богородиці, а також виголосив молитву за створення в Україні єдиної Помісної Православної Церкви.
У повчальному слові Його Високопреосвященство звернув увагу присутніх на те, що святість і віра Христова були на українських землях ще задовго до того, як сюди прийшли наші предки українці, як офіційно з’явилася Українська Церква. Святі Божі були на нашій землі від часів Христа Спасителя і Його святих апостолів.
“Ми всі пам’ятаємо святого апостола Андрія Первозваного, який прийшов на нашу землю і утвердив своїх учнів у вірі в те, що на київських пагорбах засяє місто велике з багатьма храмами. І ми сьогодні маємо столицю духовності всієї Європи – місто Київ”, – сказав він.
Архієрей нагадав, що учні Андрія Первозваного Інна, Пінна і Римма стали першими мучениками, які засвідчили віру в Христа Спасителя своєю мученицькою кончиною. Багато святих подвизалися в Криму, північному Причорномор’ї, коли у Візантійській імперії було гоніння на тих, хто дотримується православної віри, а в імперії панувала єресь іконоборства. Владика згадав про князя Оскольда, який у IX столітті, за півтори сотні років до князя Володимира, хрестив українську землю, і саме 860-й рік вважається роком Хрещення України для нашої матері Константинопольської Церкви. Саме тоді Україна прийняла віру Христову, але наступні князі-язичники почали нищити храми, і той період відзначився сонмом мучеників, які відстоювали віру Христову.
“Відколи князь Володимир удруге охрестив українську землю, ми є православними християнами. І скільки не приходило завойовників – і зі сходу, і з заходу, намагаючись знищити і нашу державу, і нашу віру, – це їм не вдавалося. Тому що українська земля, український народ, українська Церква перебувають під благословенням Божим, під покровом Божої Матері, і Господь захищає нас від всякого зла”, – зазначив владика.
Він нагадав про багато випадків, коли завойовники знищували держави, народ втрачав пам’ять, зникала Церква. Проте в Україну приходили багато різних завойовників, і, напевно, нема сусіднього народу, який намагався нас завоювати. Але те, що наш народ твердо стоїть у вірі, завжди допомагало, давало сили боротися за свою незалежність і свою державу.
“Ми живемо в період ще одного народження Української держави. Бо після того, як у 90-х роках Україна отримала незалежність і з’явилася Українська Церква, ми й далі залежали від сусідніх народів, особливо так званого братнього російського. Так само й Церква Українська була розділена, розсварена. Все це робилося для того, щоб українці не об’єдналися і не були сильною нацією. Адже без незалежної Української Церкви не може бути в українців сильного духу”, – підкреслив архіпастир.
Владика зазначив, що сьогодні ми живемо в час, коли знову випробовується наша незалежність через війну на сході нашої держави, через агресію Росії, але ми бачимо, що навіть такий сильний агресор не зміг поневолити наш народ, розділити чи знищити нашу державу.
“Це саме стосується і Церкви – душі народу,яка сьогодні йде до об’єднання. Наша сьогоднішня спільна молитва є частиною цього об’єднавчого процесу. Адже навіть тепер можна почути думки, мовляв, навіщо зараз церковним громадам переходити у Київський Патріархат, все одно скоро Вселенський Патріарх дасть Томос – і всі церкви об’єднаються. Насправді жоден такий процес ніколи не йшов згори. Томос – лише документ, який має таку силу, яку ми як Церква і народ йому даємо. Він не вирішить наших проблем, якщо у нас не буде єдності й бажання бути разом. Ми можемо отримати багато документів від різних Церков, але якщо ми не прагнемо до єдності, не робимо конкретних кроків до неї, то ця єдність буде лише на папері”, – додав архієпископ Нестор.
Високопреосвященнійший Нестор подякував громаді храму Всіх святих, в землі українській просіявших, отцям Ігореві і Григорію за щиру спільну щиру молитву, привітав вірних з престольним святом і закликав Боже благословення на присутніх.
Після водосвятного молебню владика Нестор окропив вірних освяченою водою.
Більше фото на сторінці єпархії у фейсбуці.
Обговорення