Для читачів газети “Місто” ключар кафедрального собору свв.Костянтина та Єлени, відомий блогер і релігійний діяч протоієрей Євген Заплетнюк відповів на три найбільш популярних питання стосовно освячення домівок у час Йорданських свят.
- Чи кожного року обов’язково освячувати домівки?
Про церковні, себто духовні речі в принципі не прийнято говорити в категоріях обов’язково, чи не обов’язково. Чи розвалиться будинок, який не окропив священик богоявленською водою? Якщо від був розумно спроектований, а збудований добрими майстрами то, швидше за все, він буде стояти навіть після того, як ви не захочете пустити до себе в дім священика. Однак, при цьому, звісно, ви втратите шанс отримати благословення. У людини є свобода волі – вона може зробити щось корисне, а може щось лихе. Може запросити до себе священика, а може вигнати. Може робити так щороку, а може лише час від часу.
- Чи всі члени родини мають бути присутні на такому дійстві?
Мало хто про це думає, але благословляючи будинок священик насамперед благословляє не стіни, не вікна та двері, а всіх жителів цього дому. Ми молимося, щоб на всіх, хто буде в ньому надалі проживати, через кроплення свяченою водою зійшло благословення Йорданське, щоб кожен із мешканців відчув присутність Божу, яка зцілює, освячує та оновлює наші душі. А відтак, відповідаючи на це питання можна дати категоричну відповідь: кому важливі стосунки з Богом, той запросить священика і чекатиме на його благословення . Кому ні – буде й далі лежати перед телевізором із пультом у руках.
- Зараз освячують кабінети, магазини… Чи всі приміщення можна освячувати?
Де б люди не жили, де б не працювали чи перебували навіть тимчасово, всюди їм потрібне благословення – себто допомога Божа. Чимало людей можуть спокушатися коли бачать священиків, які освячують підприємства, магазини, фабрики чи заводи. Іноді, там виробляється продукція доволі сумнівного характеру, зокрема алкоголь чи цигарки. Відповісти тут можна дуже просто. Ми молимося за всіх людей, які там працюють, і потребують Божої опіки та охорони. Ми не молимося за процвітання алкоголізму чи наркоманії, ми не молимося про фінансове благополуччя, успіх бізнесі чи більш вдалі оборудки власників. Ми молимося, щоб люди щасливо добиралися на роботу та з роботи, а там – працювали на славу Божу, заробляючи собі на хліб насущний. Нечесні, корисливі люди не отримають Божого схвалення незалежно від того, що вони виробляють – алкоголь чи просфори та свічки.