Сьогодні поговоримо про ефект Барнума чи Форера, що насправді одне й те саме. Фінеас Барнум (+1891) був легендарним шоуменом, який показував людям різні психологічні фокуси, й навіть мав свій цирк, а Бертрам Форер (+2000) – психолог і викладач, який 1948 року продемонстрував силу дії цього ефекту. Так ось.
Містер Форер дав своїм студентам пройти спеціальний тест, результати якого повинні були показати приховані риси їх особистості. Однак, замість правдивих результатів, де було б розкрито індивідуальну характеристику людини, Форер давав усім один і той самий текст, цілком розмитий, взятий випадковим чином із якогось гороскопу, надрукованого в журналі. Потім він попросив за 5-бальною шкалою оцінити правдивість результатів пройденого тесту.
Ось, що читали студенти: “Ви хочете, щоб інші люди вас любили і захоплювалися вами. Одночасно з тим ви прискіпливо ставитесь до себе. Ваш характер має вади, але зазвичай ви можете їх компенсувати. Ви маєте значний невикористаний потенціал. Хоча інші вас бачать як стриману людину, всередині ви дещо непевні і тривожні. Іноді ви вагаєтесь, чи правильним є прийняте рішення. Іноді вам потрібна зміна стану речей, і вас розчаровують перепони і обмеження. Ви вважаєте недоцільним повністю розкривати душу перед іншими. Іноді ви поводитеся як екстраверт, відкрита, привітна людина, а іноді — як інтроверт, закрита, недовірлива людина. Деякі з ваших цілей нездійсненні”.
Учасники мали сказати наскільки написане у висновку співпадало з реальним відчуттям себе самою людиною. Як виявилося, середнім балом точності тесту, за відчуттям його учасників, було 4,26. Згодом цей експеримент було повторено сотні разів у різних варіантах незалежними вченими, і він давав ті самі результати. Отже, ефект Барнума – явище, коли кожна окрема людина вважає точним описом свого характеру такий опис, який є дуже загальним і підходить будь-якій іншій людині. Фінеас Барнум зробив спостереження, що «ми відносимо на власний рахунок те, що відноситься до всіх». За свідченням вчених, саме ефектом Барнума можна частково пояснити феномен широкої популярності астрологічних гороскопів, хіромантії, гомеопатії та інших псевдонаук.
Немає сумнівів у тому, що ваша віра в гороскопи має психологічне коріння. Однак, у багатьох випадках це ще й духовна хвороба, яка роз’їдає вас зсередини, хоч про це ви можете навіть не здогадуватися. Слово Боже категорично забороняє людям віру в гороскопи та будь-які інші способи пізнання майбутнього, прямо називаючи це гріхом. Бог, який любить вас і турбується про вас різними способами, каже, що майбутнє людини знає лише Він, а нам знати це просто не корисно. Якщо ви вперто хочете дізнатися про те, що з вами буде завтра – ви сперечаєтеся з намірами Божими.
Правда про наше майбутнє проста: чим більше добра ми будемо робити іншим, тим більше ми будемо наближатися до Бога – джерела всякого щастя. І навпаки: чим далі ви будете оминати Церкву, тим більше горя та проблем ви для себе збираєте. Розташування зірок не має ніякого значення. Значення має ваше вміння вести себе по-людськи та по-християнськи. Бережіть себе, й не робіть дурниць. Вдалого всім дня.
«Дивлячись на сонце, як воно сяє, і на місяць, як він велично прямує, чи спокусився я в таїні серця мого, і чи цілували вуста мої руку мою? Це також був би злочин, що підлягає суду, тому що я відрікся б тоді від Бога Всевишнього» (Іов.31:26-29). (05.08.17)
****
І не забудьте вподобати нашу сторінку Добрий ранок із отцем Євгеном, якщо досі цього не зробили, а також, не соромтесь ділитися цими записами з друзями!
Обговорення