Багато батьків знайомі з муками вибору імені для свого чада, але мало хто з них очікує, що це питання зрештою може привести до суду.
Втім, останніх кілька років суддям у різних країнах світу не раз доводилося втручатися в родинні справи й оскаржувати вибір батьків. Так, у Франції заборонили ім’я Нутелла, у Великій Британії – Ціанід, а в Новій Зеландії суд взяв під опіку дівчинку, яку батьки назвали «Талула з Гавайських островів, яка танцює хулу», і дозволив їй обрати більш звичне ім’я.
Люди вигадують нові імена, змінюючи зокрема написання вже відомих. В Америці, наприклад, ім’я Джексон, яке входить до 50 популярних імен, зараз дедалі частіше використовується в новій орфографії – Jaxson. А у Великій Британії стають модними подвійні імена, як-от Амелія-Роуз. Тенденція не обмежується Сполученими Штатами або Великою Британією. Недавнє дослідження японських імен у період 2004-2013 років виявило, що японці надають перевагу рідкісним іменам, поєднуючи традиційні китайські ієрогліфи з незвичною вимовою.
За поясненнями психологів і соціологів, які вивчають цей феномен, оригінальні імена відбивають культурне зрушення в бік індивідуалізму. Автори, як американського, так і японського та німецького досліджень роблять схожі висновки – всі ми прагнемо виділитися з натовпу.
Певну роль відіграє й заможність. Відтак оригінальні імена дітей пов’язують з покращенням економічної ситуації. Соціоекономічний розвиток сприяє проявам індивідуалізму й в тому числі практиці називання дітей оригінальними іменами. Цю гіпотезу підтверджує ще одне недавнє дослідження, в ході якого американські вчені з’ясували, що збільшення кількості оригінальних імен корелює з нижчим рівнем безробіття.
В одному дослідженні вчені довели, що імена, які легко вимовляються, справляють більш позитивне враження, а їхні власники посідають вищі посади в юридичних фірмах. Ім’я може навіть вплинути на ваші успіхи в романтичній сфері. Так, одне дослідження показало, що люди з менш поширеними іменами користуються меншою популярністю на сайтах знайомств.
У деяких країнах проблема незвичних дитячих імен викликає таку занепокоєність, що це питання регулюється державою. В Ісландії, наприклад, батьки мають обирати ім’я із затвердженого урядом списку. У Німеччині імена треба офіційно затверджувати, вони також повинні чітко вказувати на стать дитини. Цей закон пояснюють тим, що ексцентричне ім’я може соромити дитину або спричиняти незручні ситуації для неї, і система таким чином намагається захистити своїх маленьких громадян від можливого насильства.
А от які імена були найбільш популярними на Тернопільщині у 2016 році. З ciчня пo жoвтeнь 2016-гo poкy в Тepнoпiльcькiй oблacтi нapoдилocь 8401 нeмoвля. З них 4362 – хлoпчики i тpoхи мeншe – 4039 дiвчaтoк. Згiднo з cтaтиcтикою, цьoгopiч iмeнa тepнoпiльcьким мaлюкaм дaвaли дyжe piзнi – вiд тpaдицiйних дo бiблiйних.
Нaйбiльш пoшиpeним iмeнeм cepeд хлoпчикiв пpи peєcтpaцiї бyли iмeнa Мaтвiй (6,5 %) тa Мaкcим (6,4 %). Кopиcтyвaлиcя пoпyляpнicтю й тaкi iмeнa як Олeкcaндp, Аpтeм, Влaдиcлaв, Дeниc тa Дaвид.
Щoдo дiвчaтoк, тo iм’я Сoфiя y 2016-омy дaвaли нaйчacтiшe (7,7 % вiд зaгaльнoї кiлькocтi нapoджeних дiвчaтoк). Чacтo нaзивaли кpихiтoк iмeнaми Анacтaciя, Вepoнiкa, Вiктopiя, Злaтa тa Ангeлiнa.
У дeяких бaтькiв бyв opигiнaльний пiдхiд дo вибopy iмeнi. Тaк, хтocь пpи цьoмy oбиpaв дaвньocлoв’янcькi iмeнa: Яpocлaв, Рocтиcлaв, Яpинa тoщo. А хтocь нaзивaв мaлюкiв aбcoлютнo нeтpaдицiйними для Укpaїни iмeнaми, як тo Дoмiнiкa, Еpiк, Яcмiн, Еcтep, Сaбpiнa. Зycтpiчaлиcя y 2016-омy нaвiть вкpaй piдкicнi бiблiйнi тa мiфiчнi iмeнa: Адaм, Фiлoмeнa, Нaтaн, Лyкa.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Обговорення