
Ми є, хай як банально це не звучить, повноцінними членами суспільства, і хочемо, щоб нас так і сприймали».
«Мамо-мамо, дивись, дядько — як робот!», — не стримуючи емоцій, вигукує маленький хлопчик, побачивши металеві штирі ножних протезів бійця. Зал (напхом-напханий зал музею ретро-автомобілів “Ретро-кортеж” ) на мить завмирає, ахнувши, але замість незручної паузи лунає веселий сміх… того ж таки бійця, який залюбки береться демонструвати малому «робото-ноги»… «Власне, для цього і є наш проект, аби показати людям, що, дивлячись на нас, не обов’язково співчутливо відводити очі чи голосно ридати над нашими тяжкими каліцтвами, — пояснює чоловік. — Адже від людського ока немає бронежилетів…
Звичайно, підтримка людей це добре. А от жалісливість – ні. Якщо тебе жаліють, то можна швидко звикнути до «халяви» і потім стати справжнім «овочем». Якщо чесно, то я хотів би, щоб до мене просто ставились як до звичайної людини. Ми є, хай як банально це не звучить, повноцінними членами суспільства, і хочемо, щоб нас так і сприймали».
Вони — переможці. У багатьох сенсах: над ворогом і над обставинами, над болем і над проблемами, над відчаєм і над собою. Вони втратили кінцівки, але не силу духу та смак до життя. Вони — це 17 героїв-учасників АТО і жінка-волонтер, чиї неймовірні історії лягли в основу соціального мультимедійного проекту “Переможці”. Колишні студенти, винороби, інженери, службовці, професійні військові, спортсмен і вчителька — всі вони були поранені на війні, втратили кінцівки і тепер починають нове життя. Вони хочуть жити, працювати, втілювати в життя свої мрії і розбудовувати незалежну Україну.
Нагадаємо, “Переможці” — це фотоекспозиція відомого українського фотографа Олександра Мордерера і арт-директора Тетяни Рубльової, серія сюжетів на ТСН від Соломії Вітвіцької, а також спеціальний благодійний випуск журналу “VIVA! Переможці”, кошти від продажу якого передаються на розвиток сучасного протезування в Україні, зокрема, на навчання українських протезистів. Мета цього проекту – змінити ставлення суспільства до тих, хто втратив частини тіла, показати, що люди з протезами – повноцінні члени суспільства, які залишаються щасливими, красивими і повними сил для нового життя.
27 серпня у Тернополі в музеї ретро-автомобілів “Ретро-кортеж”, що на вулиці Текстильній, 28, відбулася репрезентація мультимедійного проекту “Переможці”. До міста завітала куратор проекту, ведуча ТСН телеканалу «1+1» Соломія Вітвіцька, а також герої проекту — Юрій Весельський, В’ячеслав Буйновський, Анатолій Фатєєв, Назар Барилко, Влад Кузнєцов, Василь Пелиш, Оксана Нежальська та партнери проекту хірург Ростислав Валіхновський разом із Андрієм Кононюком – бійцем АТО, якому після тяжкого поранення в рамках проекту “Переможці” відомий медик провів реконструктивні операції.

Про них важко писати і неможливо не писати. Вони повернулися з війни іншими людьми. Не кращими, не гіршими. Просто іншими. Бо пережили те, що може зламати, спалити зсередини. А вони вистояли і, як легендарний фенікс, постали оновленими. Вони змінюють своє життя і життя тих, з ким їх зводить доля. Історія кожного із них заслуговує окремої газетної статті: і уродженця Старого Самбора, добровольця Василя Пелиша, якому сепаратисти відрубали праву руку із татуюванням «Слава Україні»; і волонтерки Оксани Нежальської, до війни – вчительки молодших класів, яка втратила обидві ноги, коли її авто, яким розвозила продукти й ліки у віддалені селища Луганщини, підірвалось на протитанковій міні; і Владислава Кузнєцова, який викинув ворожу гранату із БТРа (вона вибухнула в повітрі, він – втратив руку, зате зберіг життя тих, хто разом із ним був у бойовій машині); і Назара Барилка із Львівщини, який втратив ногу після поранення під Щастям, зазирнувши в очі смерті, а під час лікування у госпіталі знайшов своє кохання…
«Я втратив дуже багато крові, лікарі дивувалися, як мені вдалося вижити, — згадує Назар. — Коли почув слово «ампутація», перша реакція – шок. Але зробили операцію, і все нормалізувалось. Коли в госпіталі стихало, відвідувачі йшли, а я залишався сам на сам зі своїми думками, поступово прийшов до такого висновку: просто так нічого не буває в житті. Щось людина втрачає, натомість отримує набагато більше! Втративши частину здоров’я, частину свого тіла, натомість я отримав безліч знайомств, безліч хороших друзів, цікавих людей, співрозмовників. За рік перебування у госпіталі я дуже збагатився духовно. А ще… знайшов свою половинку і одружився. І зараз я щаслива людина».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Тернополі цілий місяць діятиме проект на честь героїв АТО
Під час презентації виставки голова ОДА Степан Барна вручив Назарові Барилку сертифікат на бігову спортивну доріжку, необхідну для реабілітації. Власне, без уваги влади не залишився ніхто з героїв світлин: очільники області та міста вручили пораненим бійцям сертифікати на спортивне обладнання. Внести свою лепту для допомоги їм може кожен: виставка діятиме протягом місяця за адресою: вул. Текстильна, 28, в музеї ретро-автомобілів «Ретро-кортеж».
Ці фото повинен побачити кожен. І кожен, зробивши свій внесок (виручені кошти підуть на супровід під час протезування та подальшої фізичної реабілітації інших поранених бійців), може долучитися до проекту «Переможці» і стати частиною цієї благодійної ініціативи.