Широкого розголосу набула історія дівчини, що навчається у Тернополі на медика. У мережі інтернет вона розповіла про неприємну й образливу для неї та її друзів ситуацію, що сталася з нею під час однієї із зустрічей.
“Нещодавно на зустрічах з носієм мови з Австралії у нас була міжнародна студентка з Анголи (вона навчається медичному виші і далі продовжує вдосконалювати англійську на наших “Перших Київських курсах”)… Отож, в ході обговорення в групі теми “Cross-cultural experience” / “Міжкультурний досвід”, вона вказала на єдину проблему, з якою вона стикається в Тернополі: на міжкультурну нетолерантність.
З того, що вона описала зрозуміло було, що за її політичною коректністю у формулюваннях лежить поняття расизму, – пише на своїй сторінці в соцмережах Anni Relliv. – Дівчина описала, як вони з друзями заходять в ресторан (зокрема це один з ресторанів біля Тернопільського ставу) і після того, як вони замовили свої страви, їм не дозволяють сідати у залі, де всі сидять. Їм просто кажуть: ідіть надвір, не треба вам тут сідати, в той час, як інші білошкірі сидять. (І це не було пов’язано з тим, що хтось забронював столик…)
Я сказала їй: “А давай коли-небудь зі мною підемо в цей же ресторан! І спробуємо….” Ми поки-що не зробили цього. Але те, що прояви нетолерантності до темношкірих у Тернополі є, – безумовно. Інакше б наші міжнародні студенти з темним кольором шкіри про це не говорили, правда? Значить, вони день у день з цим живуть…
З іншого боку, мені відомо з усних коментарів шкільної молоді, що в Тернополі діють екстримістські молодіжні неформальні угрупування, які ставлять собі за мету переслідувати темношкірих на знак протесту, мовля, щоб українська нація була чистою. Звісно ж, це не є показовим…і переважно це люди старшого підліткового віку…які під впливом націоналістичної ідеї трактують “захист національних інтересів” не по-зрілому…
Але і в США, я знаю, темношкірі можуть відчувати неприязнь білошкірих – окремих громадян – на побутовому рівні. Однак, темношкірі більш захищені законом, як громадяни США. До того ж, якщо на темношкірого навіть просто подивляться зневажливо, він може себе захистити юридично… чи поскаржитися відразу поліцейському…. В нас є вже “берегові поліцейські” і на вулицях поліцейські в Тернополі…
Тому, насамперед, і поліція Тернополя повинна стояти на сторожі прав міжнародних студентів і приймати їх скарги… особливо, коли якийсь заклад харчування “вказує їм на двері”… чи щоб вони сідали десь за межами основної будівлі ресторану, щоб їх невидно було… Якщо подумати, то я вірю в те, що деякі білошкірі українці можуть так зманіпулювати ситуацією, що важко буде довести, що повелися зневажливо.
Крім того, темношкірі студенти не йдуть на конфлікт заради з’ясування, оскільки бояться, що після того з ними можуть поквитатися. З третього боку, Тернопіль вчиться бути міжнародним… А тому, дійсно, необхідно аби навчальні заклади, де навчаються міжнародні студенти, ініціювали міжкультурні заходи, доступні для громади Тернополя: без підтримки представників влади також буде важко”.
Обговорення