Діабетики області знову без інсуліну. Та, мабуть, уперше причиною цьому є не дефіцит коштів, а бюрократичні процедури. Забезпечення інсуліном хворих на цукровий діабет здійснюється за рахунок коштів з державного бюджету. Традиційно департамент охорони здоров’я облдержадміністрації провів на початку року тендер на закупівлю цих препаратів. Однак в силу певних обставин забезпечити область інсуліном фірма-переможець не змогла, пише “Номер один”.
На початку лютого департамент охорони здоров’я ТОДА провів тендер на закупівлю препаратів для жителів області, хворих на цукровий діабет. Однак отримати необхідні ліки області так і не вдалося. Фірма, яка подала заявку та тендерні пропозиції, з певних причин не змогла забезпечити постачання необхідних видів інсуліну. В результаті область залишилася без ліків. Оскільки на проведення нового тендеру необхідно щонайменше місяць, департамент вирішив піти іншим шляхом. А саме: частину коштів, передбачених на інсулін, рішенням обласної ради передати у райони. Загалам мова йде майже про 2 млн. грн. Районні відділи охорони здоров’я зможуть закупити ліки на суму до 200 тис. грн. Медикаменти на таку суму можна купувати без проведення тендеру. У департаменті переконані, що закупленого у районах інсуліну має вистачити на два-три місяці – до часу, поки не відбудеться наступний тендер.
За словами головного спеціаліста – терапевта департаменту охорони здоров’я ТОДА Лариси Матюк, у цілому в області виділено достатньо коштів, щоб забезпечити препаратами хворих на цукровий діабет до кінця лютого 2017 року. Загалом на придбання інсуліну з обласного бюджету передбачено 15,5 млн. грн.
Тому наразі проблема не у фінансуванні, а в самій процедурі проведення тендеру. Зараз в області є інсулін лише для забезпечення хворих дітей та вагітних. Причому цих препаратів вистачить лише на два місяці, тому тендер в області планують провести у максимально короткі терміни. Доросле населення ж наразі змушене купувати ліки за власні кошти.
Частково вирішити цю проблему вдалося у Тернополі. Міська рада прийняла рішення про придбання інсуліну медичними закладами міста самостійно. Відтак Тернопільська міська комунальна лікарня для забезпечення дітей препаратом «Хумулін» в лютому придбала його на суму 8,6 тисячі гривень. А Тернопільська міська рада додатково виділила 100 тисяч гривень, щоб закупити інсулін для забезпечення першочергової потреби у препаратах жителів міста.
Крім того, в області готуються до запровадження пілотного проекту щодо відшкодування вартості препаратів інсуліну для хворих на цукровий діабет.
Його суть полягає в тому, що за виписаним рецептом хворий не сплачуватиме жодної копійки при отриманні лікарського засобу в аптеці. Відшкодування включатиме не лише ціну виробника, а й усі націнки, передбачені чинним законодавством, в тому числі ПДВ. Водночас перехід на рецептурну систему дозволить фахівцям обирати саме ті препарати, які оптимально підходять пацієнту.
– Лікар виписуватиме рецепт хворому, але, на відміну від попереднього проекту щодо гіпертонії, буде створено іменний реєстр хворих на діабет, – каже Лариса Матюк. – Лікар виписуватиме рецепт на бланку. Під час відпуску ліків аптекар входитиме у систему та звірятиме інформацію. Відповідно вноситимуться певні записи у реєстр. Кожен ендокринолог має присвоєний номер, за допомогою якого буде входити у загальнодержавну базу даних. Розрізняють три категорії користувачів реєстром. Користувачі першого рівня – це ендокринологи. З часом доступ до бази зможуть отримати сімейні лікарі. Користувачі другого – спеціаліст департаменту, третього – працівники аптек.
Передбачається, що пацієнти отримуватимуть ліки безкоштовно. Але розглядається варіант, що деякі категорії пацієнтів змушені будуть вносити частину вартості препаратів. Однак нормативна база з цього питання наразі перебуває на доопрацюванні. Ці роботи планують завершити до 1 квітня 2016 року.
Обговорення