Тернопільські активісти започаткували Всеукраїнську кампанію щодо зняття Московським патріархатом анафеми з гетьмана Івана Мазепи.
Неспроможність Української Православної Церкви Московського патріархату скасувати анафему, накладену ще у 1708 році на гетьмана Івана Мазепу, є свідченням залежності її від Російської православної церкви, вважає голова Тернопільської організації Асоціації творчої інтелігенції “Світ культури” Віктор Уніят.
Через політичну вмотивованість та неканонічність анафеми, жодна із православних церков світу, окрім РПЦ, цю анафему не визнають. Проти анафеми в Україні у різний час виступили найбільші християнські церкви (УГКЦ, УАПЦ, УПЦ-КП), окрім УПЦ МП, яка продовжує відстоювати позицію РПЦ у вказаному питанні. Як наслідок, для значної частини вірян УПЦ МП постать українського гетьмана І. Мазепи, й досі залишається одним із атрибутів російської пропаганди на шкоду інтересам України, як збірний образ – “зрадника” та “колабораціоніста”. Тому скасування анафеми гетьмана Івана Мазепи, особливо в умовах анексії Росією Криму та початку військової агресії проти нашої країни є не менш значущим, ніж процеси декомунізації, які законодавчо затвердженні в сучасній Україні.
На переконання авторів ініціативи, ідея скасування анафеми знайде широку підтримку серед громадських і політичних структур, інтелігенції і патріотів по всій Україні. Тому просять небайдужих приєднуватись до вказаної акції, поширювати інформацію про неї у соцмережах, вимагати у місцевих представників Української Православної Церкви Московського патріархату публічно висловити власну позицію щодо анафеми гетьману Мазепі тощо. “Розраховуємо, також, на підтримку нашої кампанії Українським інститутом національної пам’яті, оскільки він відіграв ключову роль у декомунізації незалежної соборної України. Зараз його підтримка допоможе розвінчати російські міфи про Івана Мазепу” – каже Віктор Уніят.
Як зазначив голова правління обласної Асоціації релігієзнавців Тернопільщини, доктор історичних наук Ярослав Стоцький: “Аспект зняття анафеми з українського гетьмана Івана Мазепи є виразником патріотичної свідомості кожного українця незалежно від його конфесійної чи мовної приналежності. Тому дана ініціатива є рухом до толерантності та консолідації українського суспільства, вона формуватиме протидію імперіалістичним стратегічним планам Росії в контексті т. зв. “русского мира” і, таким чином, утверджуватиме український патріотизм і любов до України, пише “Тернопіль вечірній”.