Про очікуване протистояння під час розгляду змін до генплану свідчить перше засідання робочої групи створеної Сергієм Надалом для розгляду та узагальнення матеріалів та пропозицій до містобудівної документації «Внесення змін в генеральний план міста». Воно відбулося 4 листопада.
Пройшло перше засідання в сесійній залі міської ради. Загальна кількість членів (обов’язкових та за згодою — авт.) – 23 людини. Проте в залу прийшло більше сімдесяти тернополян. Більшість з гостей — громадські активісти, які вважають і робочу групу, і її склад не об’єктивними. У комісії є посадовці мерії, представники держорганів, забудовники але нема представників громадськості, пише 20 хвилин.
– Як може працювати така робоча група, коли існує конфлікт інтересів, – каже громадський активіст Едуард Міляновський. – Тобто я, тернополянин, виступаю проти незаконної забудови вулиці Орлика. Я пишу свої пропозиції і обгрунтовую, в чому порушення закону і чому там не може бути будови. Виступаю за захист території в генплані. Але я не в комісії, хоча я надсилав прохання мене включити – не включили. І мою пропозицію буде розглядати: влада, яка дала дозвіл на забудову, а також забудовники, які хочуть “освоювати” територію. І так по десятках ділянок.
Звучало в залі, від «слухачів» й те, що формат робочої групи, для розгляду пропозицій змін взагалі абсурдний. По-перше громадських пропозицій, як таких, взагалі не було. Не було, необхідного, згідно з законом, обгрунтування змін до Генерального плану. Не було окремого сесійного рішення про розгляд змін. Крім того, розглядати такі питання, знову ж таки, згідно з законами, має не робоча група, а погоджувальна комісія, в складі якої мають бути представники громадськості. Говорили про це й активісти і юрист Андрій Кукурудза, і заступник керівника департаменту архітектури обладміністрації Віктор Якимук.
Зрештою, після довгих словесних перепалок і дискусій усі зійшлись на тому, що в робочу групу таки включать громадськість. Напрацювання робочої групи будуть швидше рекомендаційними. За потреби таки буде створена погоджувальна комісія. Аби нові члени групи змогли познайомитись з тими змінами, які має розглянути група, засідання перенесли на наступний тиждень. Пропозиції, судячи з інформації, яку ми почули, близько 120. Проте їх більше, наголошують громадські активісти і важають, що частину тих зауважень, які надсилали в попередні місяці, навіть не включили в перелік.
До речі в перепалках та дискусіях найбільше дісталось начальнику управління архітектури і містобудівання міськради Василю Бесазі. До чоловіка було багато запитань, на які чіткої відповіді він не давав і навіть обманював. Приміром, коли начальника запитали, яким чином у попередні роки забудовникам відводили землю та давали містобудівні умови і обмеження на землях, призначення яких лиш зараз пробують змінити, чоловік чітко відповісти не зміг. Коли ж додатково перепитали про ділянку у Старому Парку, де стоїть техніка, він пояснив, що там будуть землі спортивного призначення, бо ж поряд стадіон.
– Що ж ви людей дурите, – запитав громадський активіст Богдан Брич.
Справа в тому, що у плані зонування частина землі під технікою позначена під житлову забудову, а саму ділянку декілька років тому віддали одному з КП для будівництва багатоквартирного будинку. Будувати не почали, бо ж техніка ще в парку. Дісталось чиновнику і за парк Нацвідродження.
– Ми ще у 2014 році просили мера, аби він полишив намір будувати в парку екоготель, – сказав один з активістів. – Але ж ви таки хочете його пропхати.
Пан Бесага спробував заперечити.
– Міська рада скасувала містобудівні умови і обмеження на цій ділянці, тому ніякого готелю там не буде, – сказав чоловік.
Це викликало сміх присутніх, адже одна зі змін, яку пробують провести у новому генеральному плані, це зміна призначення землі з паркової, на будівельну.
– Пане Василю, якщо ви пропустите такі зміни, то особисто ви будете причетним до знищення Тернополя, – підсумував еколог Олександр Філь.
Увійде в робочу групу від громадськості й журналіст Андрій Шкула. Він також отримав ті пропозиції, які має розглядати робоча група, тож читачі згодом зможуть познайомитись з частиною з них. Продовження буде.
Обговорення