Масштабний проект, який має дві мети: активізувати громадянське суспільство та визначити топ 100 гідних довіри тернополян, стартував сьогодні в Тернополі, повідомляє “20 хвилин”.
Прийняти участь в таких “виборах” зможе кожен – організатори створили чотири варіанти голосування. Вони наголошують: механізми для чесного формування нової громадянської еліти Тернополя добре продумані, а сам проект – не політичний і об’єктивний.
Попри ситуацію в країні, проект на часі, переконані організатори.
– Один хороший тернополянин, наш друг, якого вже нема серед живих, говорив: “В Україні дві війни: одна на Сході, а інша в середині кожного з нас та в країні”, – говорить співініціатор проекту Назар Зелінка. – Ці внутрішні вороги у кожному: страх, байдужість, інертність, а вороги держави – корупція та продажність. Ми вирішили реалізувати проект, який поможе перемогти цих ворогів. Ідея проекту виникла у нас чотирьох: я, Олег Удич, Віктор Гурняк і Олег Різник. Реалізовувати, нажаль, мусимо вже без Віктора… Одна мета проекту – активізувати тернополян. Інша – визначити сто авторитетних, чесних, високоморальних тернополян, які є прикладом і які не торгуватимуть своїм ім’ям.
Організатори, спільно з тернополянами, хочуть визначити нову еліту, яка б не вимірювалась наявністю влади та грошей, а тими справами, які робили і тою репутацією, яку мають.
– Тільки дуже лінивий або дуже байдужий не візьме участі в проекті, – вважають організатори. – Країна змінилась, змінились люди. Громада повинна повірити в те, що вона може і повинна впливати на процеси. Люди повинні повірити в свої сили…
Проект реалізують за кошти тих хто зголоситься, але вони не впливають на перебіг висунення кандидатів чи голосування – все в руках тернополян.
– Люди зараз втратили віру в те, що якісь масштабні проекти можуть бути незалежними, – говорить пан Назар. – Звикли, що за всім стоять політики. В даному випадку це не так. Ми максимально відкриті, ми закликаємо до роботи журналістів і готові все розповідати і показувати. Зараз кошти на реалізацію дають тернопільські підприємці Руслан Савчишин та Ярослав Колодій. Шукаємо й інших партнерів. До речі, ініціаторів проекту, в учасниках не буде. Ми самоусуваємось аби не було жодних закидів чи підозр.
Про те, що за “виборами” не стоять “лялькарі”, як це дійсно часто буває в Україні, ручається й інший співініціатор Олег Різник.
– Можете називати цей проект романтичним, а нас і тих хто дає кошти романтиками, – говорить пан Олег. – В Тернополі, на щастя, справді є люди, які готові “викидати” гроші на ось такий проект.
Сподіваються на 50 тисяч тернополян
Виокремлення тих, кому вірять тернополяни, відбуватиметься не в форматі соцопитування, де вибірка 2-3 тисячі тернополян. Організатори мають намір залучити до участі в проекті 30-50 тисяч тернополян. Аби залучити та вмотивувати таке число людей, проект супроводжує інформаційнв кампанія. Кликатимуть долучитися з газет, бордів, радіо, ТВ, під час круглих столів. Будуть інформативні листівки в скриньки. Людям допоможуть повірити в їхні сили та можливімть впливати на процеси.
– Передбачені два великі етапи проекту, – розповідає Олег Різник. – Перший – збір кандидатур. Ми не пропонуємо готовий перелік, ми даєм можливість його створити, а такого ще ніхто не робив. Варіантів подачі чотири: зателефонувати в кол-центр, надіслати СМС, вписати кандидата на сайті, підійти до одного з п’яти наметів в Тернополі і заповнити просту анкету. Кандидатів від однієї людини може бути безліч. В день, до 10 кандидатів. Проте двічі подати одну й ту ж людину – неможливо.
Все, як пояснили організатори, буде прив’язане до мобільного номеру телефону – чи то СМС, чи дзвіноч, чи сайт чи анкета. Всі дані вноситимуть в систему і вона блокуватиме повторне висунення того, кого вже пропонували з номеру.
– В загальний список потраплять усі, кого запропонували мінімум 50 разів, – каже пан Олег. – Ми сподіваємось, що таких висунених буде більше 500 людей. Други, фінальний етап, передбачає обрання з-поміж тієї кількості сотню кращих. Обрання топ сто буде здійснюватися такими ж чотирьма методами: телефоном, смскою, через сайт та з допомогою бюлетенів з кандидатами в наметі. Варто сказати, що і на першому етапі і на другому лише тернополяни зможуть висувати та голосувати – є технічна можливість відсіяти не місцеві номери.
Хоч проект і не політичний, організатори вболіваюють за політичне майбутнє обраних тернополянами. Політичним силам доведеться вмовляти гідних і авторитетних міщан приєднатися до них.
– В ідеалі цих 100 тернополян, яких висунуть та оберуть тернополяни, можуть стати списком людей з яких політичні сили братимуть собі кандидатів, – говорить Назар Зелінка. – Якщо до влади на різних рівнях, не важливо від якої сили, потраплять ті люди в яких вірять і які чесні та свідомі, ситуація переламається. Уявіть, приміром, що майбутній склад міської ради не ті люди, які пройшли завдяки технологіям, грошам та зв’язкам, а ті, які мають авторитет і честь. Вони виведуть місто на інший рівень, вони керуватимуться совістю, турбуватимуться про своє ім’я і довіру людей.
Довідка. Перший етап, під час якого можна пропонувати гідних тернополян, стартував 13 лютого і триватиме до 15 березня. Другий стартує 17 березня і триватиме до 15 квітня, саме в цей час можна голосувати за запропонований список аби сформувати топ-100.
Запропонувати кандидата на голосування можн зателефонувавши за номером 096-686-17-23 або надіслати СМС з ПІП кандидата на цей же номер. Також висунути кандидата можна на сайті www.top100.te.ua. Можна запропонувати людей і в одному з п’яти наметі, які з’являться в люддних місцях Тернополя. Такими ж механізмами можна буде й проголосувати в березні за запропонованих громадою людей.
Обговорення