На в’їзді до Гусятина з боку Гримайлова в 1969 році встановили пам’ятник першим механізаторам району — воздвигли на п’єдестал трактор «Універсал-2». Це перший трактор радянського виробництва, що активно експортувався за кордон.
Його змоделювали на основі американського просапного трактора «Фармолл», переробивши і пристосувавши конструкцію до вітчизняних умов виробництва і експлуатації. Таких тракторів випустили 211,5 тисячі. Нині, подейкують, вартість раритету стартує від десяти тисяч доларів.
Два роки тому «Універсал» демонтували за рішенням Гусятинської селищної ради — і небайдужі до історії краю люди зчинили довкола цього небезпідставний галас. Поширилися чутки, що цінний експонат начебто вже продали. А це історичний пам’ятник місцевого значення з охоронним номером!
Нещодавно на сайті «Музейного простору України» з’явився допис уродженця району Дмитра Присяжнюка, батько котрого провадив свого часу трактор до постаменту. «В нас навіть фото було, пам’ятаю з дитинства, в батьківській хаті в Копичинцях. У рамі на стіні висіло, — йдеться в матеріалі. — Це унікальний свідок перших років становлення механізованого сільського господарства в нашому районі після плуга з конячкою. Для мене пам’ятник — це частина історії родини. Важлива частина. І особливо тепер, коли вже мої внуки питаються про історію роду. Тому, приїхавши в черговий раз після деякої перерви до рідної Гусятинщини і пам’ятника на звичному місці не побачивши, я поцікавився у рідних його долею. І те, що дізнався, було свідченням невігластва! Сьогодні склалася ситуація, коли раритетний пам’ятник може бути втрачено назавжди. Це буде великим злочином щодо збереження нашої культурної спадщини».
У березні минулого року колектив Гусятинського краєзнавчого музею звернувся до місцевої влади з проханням відновити пам’ятник і встановити біля приміщення музею. Адже на його території, згідно із законом, «може бути виділена експозиційна зона для стаціонарного демонстрування великогабаритних музейних предметів». Директор музею Ольга Гофман розповідає, що люди цікавляться долею пам’ятника. Гості містечка охоче сфотографувалися б коло «Унівесала», адже на наших теренах він такий зберігся один. Проте назустріч музейникам влада не йде.
У 1998 році розпорядженням голови Гусятинської райдержадміністрації контроль за охороною і збереженням пам’яток історії та культури на території району, утримання їх у належному стані було покладено на виконкоми міських, селищних і сільських рад. Тож прокоментувати ситуацію з «Універсалом» ми попросили голову Гусятинської селищної ради Михайла Савчука. І Михайло Дмитрович пояснив, що цегляний постамент пам’ятника став аварійним та небезпечним для дітей, котрі полюбляли там гратися. Тож селищна рада ухвалила рішення демонтували трактор. Нині, як запевнив голова містечка, «Універсал» стоїть на території комунального підприємства «Благоустрій» у райцентрі.
— Я не дав його вивезти, зберіг, тож усі чутки про продаж безпідставні, — каже Михайло Савчук. — Уже є домовленість із підприємцем, котрий своїм коштом реставрує трактор, і цьогоріч ми його відновимо на постаменті. Але не на території музею, а біля технічного коледжу. Вже маємо ескізи нового пам’ятника.
Сподіваємося, що на ескізах справа не зупиниться. Знаємо, що місцевій владі вже пропонували немалі гроші за «Універсал». Дякуємо, що не спокусилася, і обіцяємо тримати ситуацію на контролі. Бо цей старенький тракторець — не просто брухт і не популяризація радянської ідеології. Це наша минувшина. Для старших — спогад про молодість. Для молодих — цікава пізнавальна історія.
Ліля КОСТИШИН.
«Вільне життя плюс», №7 (15639) від 28.01.2015 р.
Обговорення