Позаземні простори завжди приваблювали людей. Цікаве свідчення тому — колекція значків, зібраних у Почаївському історико-художньому музеї у розділі «Людина і космос». Але спершу варто сказати кілька слів, чому тут з’явився такий розділ.
Як дізналася від старшого наукового працівника установи Володимира Бондарчука, створення музею атеїзму (саме так він називався колись) припадає на пік розвитку атеїстичної пропаганди. «Однією зі святая святих атеїзму було твердження: «В космос люди літали, і Бога не бачили», на що деякі справедливо відповідали: «Дехто полетів і не повернувся», — каже пан Бондарчук.
А про те, як саме та чим літали, можна дізнатися в музеї. Тут є доста експонатів: скафандр космонавта Володимира Ляхова, засоби зв’язку, сигналізації, продовольчі пайки-пакетики двох видів на сніданок, обід і вечерю, дистанційна система водозабезпечення, чи не найбільше уваги привертає крісло космонавта й макети першого радянського штучного супутника Землі, місяцехода, орбітальної станції «Мир», ракет-носіїв.
Є окремі стенди «скромних» значків. Вони не такі помпезні, як перелічені експонати, але розглядати їх можна годинами. Це — мініатюрні увіковічення визначних віх «підкорення» космосу. В колекції музею їх близько 1000. Як зауважує співрозмовник, багато з них уже стали раритетними. Вони тут різних років — починаючи з 1957-го і закінчуючи дев’яностими. Частину збирали науковці, а 600 штук купили в бердичівського колекціонера.
Анна ЗОЛОТНЮК.
«Вільне життя плюс», №103 (15631) від 24.12.2014 р.
Обговорення