Виникнення деяких народних традицій раціонально пояснити дуже складно як мінімум тому, що вони з’явилися дуже давно, коли люди і світ були зовсім іншими. Ще менше піддається поясненню живучість деяких з них. До таких традицій можна сміливо віднести ворожіння про щасливе заміжжя на Андрія Первозванного. Так як зрозуміти її неможливо, давайте спробуємо раціонально пояснити, чому ця традиція не працює, або, точніше, не спрацьовує.
Отже, 5 причин, чому ворожіння на Андрія не допоможе щасливо вийти заміж:
1. Апостол Андрій Первозванний в шлюб свідомо не вступав, метою свого життя обравши служіння Христу і проповідь Його Воскресіння. Саме з цією проповіддю він з учнями дійшов до берегів Дніпра, де і передрік появу великої християнської столиці – золотоверхого Києва. Так що апостол Андрій Первозванний – неможливо покровитель шлюбу або помічник-звідник для закоханих дівчат. Він покровитель Християнства Київської Русі і первоверховний апостол всієї Православної Церкви. Ну чим він може допомогти? Хіба що сказати: беріть приклад з мене, залишайте всі і першими йдіть за Христом і станьте нареченими Христовими. Але тоді це заклик до чернецтва, а не до шлюбу.
2. Гадати і ворожити – традиція християнська. Ворожіння заборонено Біблією і засуджується всіма традиційними релігіями: і християнством, і іудаїзмом, і ісламом. Тому дівчатам, які вирішили поворожити на Андрія, хочеться запропонувати, перефразовуючи відомий чоловічий анекдот, або хрестик знімати, або гадальні свічки задувати. Це як пропозиція від двох женихів, де вибір неминучий. Або ви з відома (відомим) Богом, або Ведомости “невідомими силами”.
3. Якщо вірити тому, що говорять ЗМІ, а вони кажуть, що практично всі дівчата і жінки в Україні (навіть за часів богоборчого СРСР) хоча б раз вдавалися до ворожіння про щасливе заміжжя, то навколишня реальність однозначно свідчить, що це не працює . Подивіться навколо: скільки розлучень і нещасливих шлюбів. Може тому, що в основі їх не та любов, про яку говорить релігія любові – християнство? … А може ще й тому, що грецька етимологія імені Андреос сходить до оспівування та утвердження чоловічого начала, а в одній із стародавніх міфологій Андреос вважається приборкувачем диких звірів. Невже ви хочете собі приборкувача, будучи українками, на яких колись “руки в боки” не подіє ніяке чоловіче начало?
4. Якщо ви вирішили поворожити на Андрія, то помилилися століттям і календарем. Мені довгий час було незрозуміло, чому огірки потрібно садити на Георгія, яблука не їсти до Преображення або ворожити на Андрія. Але потім я зрозумів, що в середньовіччі люди жили не днями і місяцями, а церковним календарем. Вони прив’язували свої спостереження за природою до того календарем, за яким жили. Таким чином сформувався “церковний” календар городника, а також прив’язалися до церковним календарем дохристиянські вірування і традиції. А про те, як до цього ставитися, ви вже прочитали в другому пункті.
5. І останнє. Це може бути просто небезпечно для життя. Наприклад, чого варта рекомендація одного з інтернет-ресурсів: Дівчина повинна опівночі, з криками “Ау!”, Вийти з дзеркалом на перехрестя і спробувати розглянути у відображенні місяця свого судженого. Ви тільки спробуйте собі це уявити. А заодно уявіть судженого, що мчить до свого щастя з явним перевищенням швидкості …
Щоб зовсім не засмучувати дівчат, охочих щасливого шлюбу, рекомендую помолитися Богу, який встановив подружжя ще в Раю, давши Адаму з Євою заповідь плодитися і розмножуватися, і населяти Землю. Помолитися дійсним покровителям шлюбу святим Петру і Февронії, святим Гурію, Самону і Авіву, святим Адріану і Наталії, святим Хрисанфа і Дарії, біблійним святим Аврааму і Саррі, святим праведним Єгоякима і Анни (батькам Пресвятої Богородиці), а також Святому Родині (Богородиці й Йосипу Обручнику) і, звичайно ж, Богонемовляті Христу, адже ми в просторі Різдвяного посту. До речі, не забудьте привітати з днем ангела всіх Андрєєв, які мають своїм небесним покровителем святого апостола Андрія Первозванного, а також всіх киян і, взагалі, всіх православних християн, адже апостол Андрій вважається покровителем Вселенського Православ’я.
І не ворожіть, не спрацює …
Георгій Коваленко,
протоієрей Українскої Православної Церкви
Обговорення