З 1 вересня 2016 року очікується чергове підвищення тарифів на електроенергію. Це буде четвертий етап запровадженого у 2015 році поетапного підвищення тарифів для населення.
«Поетапне підвищення тарифів на електроенергію для населення запроваджено Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), постановою від 26.02.2015 за №220. Державний регулятор вирішив піднімати тарифи для населення у п’ять етапів, – говорить директор з економічних питань ВАТ «Тернопільобленерго» Людмила Мацко. – Відповідно до постанови, з 1 вересня 2016 року ціни у середньому підвищаться на 25% більше порівняно з діючими тарифами. При цьому державою передбачено певні механізми пом’якшення фінансового навантаження на домогосподарства».
Найважливіше, що все ще залишається соціальний блок для споживачів: 100 кВт-год на місяць для міських жителів і 150 кВт-год для жителів села. Малозабезпечені сім’ї зазвичай не перевищують зазначеного обсягу споживання електричної енергії. Для цього сегменту споживачів тарифи будуть найнижчі і становитимуть 71,4 коп. за кВт-год. (у т.ч. для населення, яке проживає у будинках, обладнаних кухонними електроплитами, а також для багатодітних, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу незалежно від обсягів споживання електроенергії).
Людмила Мацко наголошує, що є можливість економити на оплаті за спожиту електричну енергію в нічний час за наявності двозонного обліку за періодами доби. Так «нічний тариф» складає 50% від звичайного.
Також важливим є те, що діє спрощена процедура отримання субсидій на комунальні послуги.
Заможні громадяни будуть платити більше. Так тариф для населення, яке споживає від 100 кВт (від 150 кВт у сільській місцевості) до 600 кВт-год електроенергії на місяць, становитиме 129 коп. за кВт-год., а при споживанні понад 600 кВт-год – 163,8 коп. за кВт-год.
Тариф для населення, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку та об’єднане шляхом створення юридичної особи (ОСББ – ред.), крім гуртожитків, з 1 вересня становитиме 129 коп. за кВт-год, що на 30% вище порівняно з нинішніми цінами.
Ці тарифи діятимуть у період з 1 вересня 2016 року до 28 лютого 2017 року. Перший етап підвищення тарифів припав на квітень 2015-го, а останнє зростання тарифів на електроенергію заплановано НКРЕКП на 1 березня 2017 року.
Для розрахунку ціни електроенергії існує затверджена державним регулятором формула, розповідає Людмила Мацко. Основною її складовою є оптова ціна закупівлі електроенергії у державного підприємства «Енергоринок». У серпні 2016 року вартість закупівлі становила 163,6 коп/ кВт-год. Це доволі висока ціна, що зумовлено структурою виробництва. Так близько половини всієї електроенергії в Україні виробляється на ТЕС і ТЕЦ, а вартість цієї енергії вдвічі більша, ніж на АЕС.
До оптової ціни додається вартість передачі електроенергії магістральними і місцевими мережами та вартість постачання до кінцевого споживача. Враховується також норматив технологічних витрат електроенергії, які виникають при транспортуванні мережами.
З урахуванням усіх зазначених чинників розрахункова (ринкова) вартість електроенергії для населення у серпні 2016 року становить 245,33 коп./кВт-год.
Різницю в ціні на електроенергію для населення компенсують усі інші споживачі, в тому числі промислові. Отже, дешева електроенергія для населення обертається високими цінами на продукцію будь-якого виробництва.
Всі роз’яснення щодо зміни вартості електроенергії можна отримати у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у регіональному представництві НКРЕКП в м. Тернополі або ж на офіційному сайті НКРЕКП.
Відділ по роботі з громадськістю ВАТ «Тернопільобленерго»
Обговорення