У середині березня ц.р. виповнилося десять років з того часу, як найбагатший уродженець Тернопільщини Дмитро Фірташ (народився в селі Синьків колишнього Заліщицького, а нині Чортківського району), був заарештований у Відні (Австрія), на запит уряду США – все це на підставі обвинувального висновку, висунутого 2013 року в Чикаго, що стосується проєкту в Індії, який імовірно розпочався в 2005 році і так і не був реалізований. З цього приводу радники Дмитра Фірташ – Ден К. Вебб та Метью Р. Картер з Winston & Strawn LLP розповсюдили офіційну заяву.
– Уряд США вимагав, щоб австрійська влада заарештувала Фірташа і екстрадувала його до США, хоча Фірташ ніколи не був у США, не розмовляє англійською і не вів жодного бізнесу у США. Таким чином, уряд США змусив Фірташа провести останні десять років в Австрії, не маючи змоги залишити країну, реалізуючи своє законне право заперечувати екстрадицію до країни, яку він навіть ніколи не відвідував.
З моменту арешту Фірташ двічі переміг в австрійських судах, незважаючи на спроби США екстрадувати його. Австрійський суд першої інстанції не знайшов підстав для звинувачень, висунутих США проти Фірташа, відмовивши у його екстрадиції у 2015 році. Після кількох років апеляцій австрійський апеляційний суд відновив процедуру екстрадиції Фірташа, щоб розпочати все наново у 2023 році, встановивши, що докази вимагають поновлення справи для того, щоб визначити, чи є запит уряду США про екстрадицію Фірташа необґрунтованим політичним мотивом. Впевнено говорячи, Фірташ послідовно заявляв про свою невинність у цій об’єктивно дивній і старій справі, яка не має законного зв’язку зі США чи Чикаго. Наприклад, у справі фігурують п’ять інших обвинувачених-іноземців, яким уряд США звинуватив ті самі звинувачення, але яких ніколи серйозно не намагалися екстрадувати до США. У той час, як звинувачення в обвинувальному акті стосуються проєкту, який мав відбутися в Індії майже двадцять років тому, індійська влада ніколи нікому не висувала звинувачень у зв’язку з проєктом, навіть припиняла будь-які спроби затримати одного з передбачуваних індійських співвідповідачів Фірташа щодо постанови суду, виданому 28 квітня 2014 р. Вищим Судом Юстиції штату Андхра-Прадеш у Хайдарабаді.
Уряду США вже давно настав час переоцінити силу цієї застарілої справи і визнати те, що вже давно визнали і австрійські суди, і індійська влада — докази (які ми продовжуємо отримувати і які зміцнили позиції Фірташа за останні десять років) показують, що справа проти Фірташа не має ніякого сенсу і немає жодних підстав примушувати Фірташа до екстрадиції до США, – йдеться в заяві.
12 березня почав відлік одинадцятого року перебування Фірташа в ув’язненні та під арештом уряду США.
– Таким чином уряд США відбирає у Фірташа незамінний час, який можна провести з сім’єю (включаючи дружину та дітей), серйозно впливає на його чесно зароблений бізнес і обмежує його здатність допомагати Україні під час війни. Усьому є межа: уряд США має закрити цю справу та надати Фірташу свободу, яку він забирає останні десять років, – підсумовують радники Фірташа.
До слова, наприкінці 2021 року журнал «НВ» спільно з інвесткомпанією «Dragon Capital» представив щорічний рейтинг 100 найбагатших українців. Дмитро Фірташ зі статком у $1,71 млрд. займав у цьому 10 місце, при цьому за рік він втратив своїх активів на 16%.
Обговорення