В кінці XIX – на початку ХХ століття у Збаражі із прокладанням залізничної колії, почали активно зводити нові житлові будинки.
Поступово почав формуватися новий планувальний елемент, який складався зі станційного будинку, привокзальної площі та вулиці ім. маршала Юзефа Пілсудського, що поєднувала вокзал з центром міста.
Завтра в усіх храмах Київського Патріархату на Тернопільщині молитимуться за жертв “Вісли”
Поступово ця вулиця перетворилася на одну з найважливіших магістралей міста і була в основному заповнена двоповерховими цегляними будинками. Ці роки стали часом становлення в архітектурі міста сецесії та модерну, які виникли на противагу еклектиці – механічному використанню різних історичних стилів, де автори намагалися протиставити нову систему з мальовничою пластикою форм.
Одним із зразків цього стильового напрямку став будинок архітектурно-планувального бюро, який знаходиться по вулиці Михайла Грушевського, 18. Він був побудований власним коштом в кінці ХІХ століття як житловий. Власником будівлі був єврей Шпайзер – ветеринар Збаразького повіту. На першому поверсі знаходились аптека та клініка, а на другому – житлові приміщення.
Будинок розташований на східній окраїні центральної історичної частини міста і входить в охоронну зону історичного середмістя та композиційно виступає як один з акцентів у забудові і є цінним прикладом культурної будівлі ХІХ століття з використанням традиційної української архітектури.
У повоєнні часи будинок був заселений місцевими жителями. До 1984 року в ньому проживало 4 сім’ї. В середині 80-х років їх переселили у новий будинок в житловому районі АТП, а в приміщенні розташувалися ряд державних установ. З 1995 року будинок знаходиться в управлінні районного комунального архітектурно-планувального бюро.
Цей маленький будинок в центрі міста несе в своїй архітектурі відбиток національного відродження періоду XIX-ХХ століть, який в історії дістав назву «українського модерну».
Джерело: Народне слово
Обговорення